Prezes Związku Cyfrowa Polska: Trójmorze to szansa na szybsze wdrażanie cyfryzacji gospodarki

- Cyfryzacja jest dziś obecna w każdej dziedzinie życia, dlatego niezbędna jest bliska współpraca międzynarodowa takich państw jak te z Trójmorza - powiedział Michał Kanownik prezes Związku Cyfrowa Polska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Między innymi tematyce digitalizacji gospodarki poświęcone są obrady Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.

2022-06-06, 17:00

Prezes Związku Cyfrowa Polska: Trójmorze to szansa na szybsze wdrażanie cyfryzacji gospodarki
Bułgaria i Czechy są dziś liderami we wprowadzaniu sztucznej inteligencji (AI), zaś Estonia we wdrożeniu bardzo skutecznej e-administracji. Polska jest poważnym rynkiem w dziedzinie biznesowej chmur cyfrowych (cloud computing).Foto: Pixabay

Każde z pojedynczych państw Trójmorza nie jest potentatem technologicznym, ani też kapitałowym, dlatego współpraca na polu wymiany nowych pomysłów, doświadczeń z wdrożeniami rozwiązań IT jest im niezbędna. To także uzupełni ich relacje transatlantyckie i unijne.

Ekspert Związku Cyfrowa Polska przypomniał, że Bułgaria i Czechy są dziś liderami we wprowadzaniu sztucznej inteligencji (AI), zaś Estonia we wdrożeniu e-administracji.

Polska jest poważnym rynkiem w dziedzinie biznesowej chmur cyfrowych (cloud computing). Tu potrzebna jest pomoc innych krajów regionu, aby zyskać dostęp do pracowników z branży IT oraz powstrzymywać nadmierną chęć UE do ingerowania w cyfrowe usługi chmurowe.

W opinii Michała Kanownika wdrażając podobne rozwiązania cyfrowe, możemy ograniczać koszty oraz unikać błędów w ich wdrażaniu. Tak było w przypadku polskich e-faktur, które powstały na podstawie doświadczeń Słowenii.

REKLAMA

Zdaniem szefa Związku Cyfrowa Polska potrzebne jest utworzenie w naszym kraju "huba kompetencji cyfrowych", aby wspólnie korzystać z rozwiązań cyfrowych i wymieniać się doświadczeniami z innymi państwami naszego regionu. To obniży koszty, zoptymalizuje proces wdrażania, da impuls do rozwoju własnych, sprawdzonych technologii. 

W opinii Michała Kanownika Polska ma duży potencjał, jest u nas przynajmniej kilkadziesiąt małych i średnich firm z rozwiązaniami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa na poziomie globalnych gigantów.

Wojna na Ukrainie stała się tragicznym miejscem do poznawania nowych metod ataku i obrony przez cyfrowymi zagrożeniami. Ta lekcja jest silnym impulsem do wzmocnienia odporności naszej infrastruktury krytycznej, być może nawet silniejszym niż pandemia COVID-19.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

REKLAMA


Posłuchaj

Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska mówi o Samorządowym Kongresie Trójmorza ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:47
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej