more_horiz
Gospodarka

Wiceprezes banku Pekao: inwestycje w zieloną transformację energetyczną, to wydatki na rzecz ekologii i niezależności od importu nośników energii

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 17:00
- Łączny koszt polskiej transformacji energetycznej szacuje się od 1 biliona 300 mld złotych do 1 biliona 700 mld złotych - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao SA, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Koszt polskiej transformacji energetycznej szacuje się od 1 biliona 300 mld złotych do 1 biliona 700 mld złotych.
Koszt polskiej transformacji energetycznej szacuje się od 1 biliona 300 mld złotych do 1 biliona 700 mld złotych.Foto: shutterstock/Proxima Studio

Ekspert drugiego największego banku w Polsce, przypomniał, że te wydatki są skorelowane z datą zeroemisyjności polskiej gospodarki, która dotyczy roku 2030 lub 2040, w zależności od tempa realizacji planowanych inwestycji na rzecz "zielonej" gospodarki.

W opinii gościa audycji widać, że obecne problemy z cenami importowanej ropy i gazu, tym bardziej powinny skłaniać państwa unijne do zielonej transformacji energetycznej. Bez tego nie skończy się zależność energetyczna UE od Rosji.

Wiceprezes Pekao SA przypomniał, że pieniądze z KPO nie wystarczą na dokończenie całości takich inwestycji, ale będą silnym impulsem do ich rozpoczęcia. A biorąc możliwości polskiego sektora finansowego wiele z tych celów uda się samodzielnie sfinansować.

Zdaniem wiceprezesa Pekao SA skoro żadna poważna siła polityczna nie postuluje wyjścia z UE, to oznacza, że musimy zrealizować proekologiczne inwestycje, zgodne z unijnym programem "Fit for 55".

Nie możemy być krajem autarkii gospodarczej, zwłaszcza teraz gdy pojawiły się zupełnie przez nas zapomniane zagrożenia, takie jak np. wojna na Wschodzie. Tym bardziej, że te inwestycje nie tylko ograniczą koszty produkcji, ale dadzą nam wolność i niezależność od importu nośników energii, bo wszędzie jest dostępna woda, wiatr i słońce.

Te gigantyczne, rozciągnięte w czasie nakłady,będą inwestycją w poprawę jakości powietrza, wód i całego środowiska naturalnego, co kiedyś docenią przyszłe pokolenia.

Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
05:51 Paweł Strączyński wiceprezes banku Pekao SA mówi o kosztach transformacji energetycznej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Paweł Strączyński wiceprezes banku Pekao SA mówi o kosztach transformacji energetycznej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw