more_horiz
Gospodarka

Czy ubezpieczenia wzajemne będą przyszłością ubezpieczeń dla szpitali?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:00
- Dzięki ubezpieczeniom wzajemnym polskie szpitale mogą liczyć na większe odszkodowania oraz dodatkowo na szkolenia zawodowe, jak unikać zagrożeń w medycynie - powiedział Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych w TUW PZUW, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
TUW PZUW organizuje szpitalom szkolenia na skomputeryzowanym symulatorze porodów, co jest ogromnie ważne w praktycznym funkcjonowaniu szpitala położniczego.
TUW PZUW organizuje szpitalom szkolenia na skomputeryzowanym symulatorze porodów, co jest ogromnie ważne w praktycznym funkcjonowaniu szpitala położniczego.Foto: santypan/Shutterstock

Podmioty medyczne, w tym szpitale to około 40 procent ubezpieczonych przez TUW PZUW. Dlatego w opinii Piotra Daniluka są bardzo ważne dla jego firmy, bo ten segment rynku ubezpieczeń wzajemnych był jednym z pierwszych klientów, dopiero potem pojawili się inni np. z branży przemysłowej.

Szpitale mogą otrzymać od TUW PZUW polisy z tytułu odpowiedzialności cywilnej całej instytucji, personelu medycznego (lekarze i pielęgniarki) oraz władz podmiotu leczniczego.

Zasada wzajemności

Gość audycji podkreślił, że choć szpitale otrzymywały oferty od innych firm ubezpieczeniowych, to jednak tylko TUW PZUW daje im ubezpieczenie na zasadzie wzajemności z innym członkiem towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, co wzmacnia poziom ochrony i ogranicza koszty.

To dodatkowo skłania szpitale do pracy nad poprawą bezpieczeństwa medycznego pacjentów. Na przykład przez wdrażanie nowoczesnych procedur.

Coraz więcej szpitali docenia wysiłki TUW PZUW, aby przez organizowane im szkolenia, obniżyć tzw." ryzyko medyczne".

"Takie szkolenie to nasza misja, dodatkowo staramy się łagodzić niektóre spory prawne pomiędzy placówką medyczną a jej pacjentami " - podkreśla Piotr Daniluk.

Przypomina, że w wielu sytuacjach to właśnie TUW PZUW proponuje takim pacjentom rehabilitację lub inne, dodatkowe świadczenia medyczne. To ogranicza ryzyko reputacyjne takiej instytucji medycznej.

Szkolenia zawodowe medyków

Choć w działalność medyczną jest zawsze wpisane ryzyko postawienia złej diagnozy, to ważne jest, aby takie szkody medyczne były potem dogłębnie analizowane przez personel i władze placówki zdrowotnej.

Dlatego TUW PZUW organizuje liczne szkolenia medyczne np. w postaci treningu na skomputeryzowanym symulatorze porodów, co jest ogromnie ważne w praktycznym funkcjonowaniu szpitala położniczego. Takie działania dają możliwość lepszego przetrenowania zespołów lekarskich w szybkim reagowaniu, gdy pojawia się ryzyko dla dziecka i matki. 

TUW PZUW organizuje także szkolenia dla pracowników placówek medycznych także on-line przez internet. Chodzi o szkolenia dotyczące np. dokumentacji medycznej, ryzyka zakażeń itp.

Dzięki zasadzie wzajemności członkowskiej w TUW PZUW, placówka medyczna może liczyć na większy poziom wypłacanego odszkodowania ( tzw. ubezpieczenia nadwyżkowe lub parasolowe).


Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
10:18 Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych w TUW PZUW mówi o ubezpieczeniach wzajemnych dla szpitali ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych w TUW PZUW mówi o ubezpieczeniach wzajemnych dla szpitali ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw