more_horiz
Gospodarka

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej. Jest termin kolejnego ważnego kroku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 20:53
20 i 21 lipca akcjonariusze Orlenu i Lotosu, podczas nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy, zdecydują o połączeniu spółek. W wyniku tej fuzji i późniejszego przyłączenia PGNiG-u Orlen umocni się na pozycji największej pod względem obrotów firmy w Europie Środkowej i stanie się bezapelacyjnie największą pod względem kapitalizacji polską firmą na warszawskiej giełdzie.
Część stacji paliwowych połączonych polskich koncernów zostanie sprzedana węgierskiemu MOL-owi
Część stacji paliwowych połączonych polskich koncernów zostanie sprzedana węgierskiemu MOL-owi Foto: shutterstock.com/siekierski.photo

Dziś wśród notowanych w Warszawie polskich firm to PGNiG ma największą wartość giełdową. Orlen, mimo największych w kraju przychodów, jest dopiero czwarty, a Lotos zajmuje miejsce w drugiej dziesiątce polskich firm giełdowych.

W poniedziałek PKN Orlen i Grupa Lotos poinformowały, że nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek (NWZA), które mają podjąć uchwałę w sprawie ich połączenia, odbędą się 20 i 21 lipca br.

Akcjonariusze obu firm paliwowych na tych zgromadzeniach oprócz decyzji o fuzji podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale - poinformowały spółki w poniedziałek.

Akcje Orlenu za akcje Lotosu

Plan połączenia obu spółek został już podpisany przez ich zarządy. Firmy ustaliły, że w zamian za każdą akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają po 1,075 akcji PKN Orlen. Dla potrzeb tej transakcji zostanie wyemitowanych do 199 mln nowych akcji Orlenu Serii E.

Orlen przekazał, że w wyniku fuzji z Grupą Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc. Obecnie Skarb Państwa ma w PKN Orlen 27,52 proc. akcji.

"Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się do ok. 50 proc., co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona" - dodano w komunikacie.

Co mają uchwalić akcjonariusze Orlenu

NWZA PKN Orlen zajmie się podwyższeniem kapitału zakładowego spółki (o akcje nowej emisji E) oraz uchwałą dotyczącą zgody na proponowane zmiany w jej statucie.

Jak podano w informacji, akcjonariusze Orlenu mają ponadto podjąć uchwały w sprawie zgody na zbycie przez spółkę baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym firmy Lotos Terminale w Czechowicach-Dziedzicach, która stanie się spółką zależną Orlenu na skutek połączenia z Grupą Lotos.

MOL kupuje polskie stacje, a Orlen węgierskie i słowackie

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej 12 stycznia br. PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Lotosu. Mają one uchronić polski rynek paliw i rynek rafineryjny przed monopolem.

Orlen poinformował wówczas, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski za kwotę 610 mln dolarów. Orlen natomiast kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji za ok. 229 mln euro. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot za co najmniej 450 mln zł. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

Arabska ropa za udziały w rafinerii

Orlen wynegocjował również z koncernem Saudi Aramco, który ma kupić 30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej, długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie. Docelowo dostawy arabskiej ropy powinny w tym roku osiągnąć pułap 400 tys. baryłek dziennie (20 mln ton rocznie). Składają się na to dostawy wynikające z kontraktu z Saudi Aramco oraz z transakcji sprzedaży 30 proc. udziałów saudyjskiemu koncernowi w rafinerii.

Orlen oszacował, że dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Czytaj także:

16 marca br. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland, która zarządza magazynami gazu należącymi obecnie do PGNiG.

Ministerstwo Aktywów Państwowych oszacowało, że cztery połączone firmy, czyli PKN Orlen, Energa, Lotos i PGNiG, będą miały, jako nowy podmiot, około 78 mld zł łącznej kapitalizacji, 200 mld zł przychodów rocznie oraz zysk EBITDA na poziomie 20 mld zł.

pr24.pl/PAP/PKJ