DGP: rząd chce skończyć z łatwym wyłudzeniami kredytów udzielanych na podstawie wykradzionych danych

2022-07-11, 12:02

DGP: rząd chce skończyć z łatwym wyłudzeniami kredytów udzielanych na podstawie wykradzionych danych
Fundusz będzie wspierał rozwój przedsiębiorstw technologicznych głównie w Polsce i Rumunii, oraz pomagał im rosnąć poprzez akwizycje i ekspansję.Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock

Powstanie centralna baza, w której każdy będzie mógł za darmo zastrzec swój numer PESEL, tak aby uniemożliwić wyłudzenie pożyczek na cudze nazwisko  – informuje Dziennik Gazeta Prawna.  

Jedyne, co dziś mogą zrobić Polacy, którzy padli ofiarą wycieku lub kradzieży danych, to szukać pomocy w jednym z komercyjnych serwisów monitorujących, czy ktoś nie próbuje wziąć kredytu lub pożyczki na cudze nazwisko.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Dziennik, rząd rozpoczął prace koncepcyjne nad stworzeniem państwowej bazy, w której każdy będzie mógł za darmo zastrzec swe dane.

Prawnicy dobrze oceniają pomysł

Prawnicy pytanie przez gazetę oceniają, że takie rozwiązanie bez wątpienia zwiększy bezpieczeństwo naszych danych i sprawi, że w przypadku ich wycieku będziemy mieli możliwość szybkiej reakcji i działania prewencyjnego, by nie dopuścić do ich wykorzystania na naszą niekorzyść. Gdy baza  już powstanie, ważne będzie uświadomienie Polaków o korzyściach z tego rozwiązania, tak aby było ono powszechnie stosowane w razie zagrożenia.

Jak to będzie działać

Według Dziennika , na razie nie wiadomo, jak konkretnie ma działać nowy serwis. Trwają dopiero prace koncepcyjne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie to strona internetowa w domenie gov.pl, za pośrednictwem której każdy będzie mógł bezpłatnie zastrzec swoje dane. Instytucje finansowe i firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek sprawdzić w niej  informacje przed zawarciem każdej umowy. Według DGP właśnie w tych dwóch branżach najczęściej dochodzi do oszustw związanych z kradzieżą tożsamości.

Jeśli okaże się, że numer PESEL jest zastrzeżony, to firma nie będzie mogła , która się nim legitymuje udzielić kredytu lub pożyczki osobie ani zawrzeć umowy telekomunikacyjnej. Klient, gdy będzie chciał zawrzeć umowę będzie musiał na chwilę zdjąć blokadę, po to by po zawarciu umowy , założyć ją ponownie.

Czytaj także:

 Według Dziennika na poziomie europejskim niebezpieczeństwo związane z kradzieżą danych dostrzeżono już ponad 10 lat temu, postulując wprowadzenie rozwiązań, które upraszczają postępowanie w przypadku kradzieży tożsamości i zdejmują z ofiary obowiązek informowania o tym fakcie kolejnych instytucji.

pr24.pl/gazetaprawna.pl/PKJ

Polecane

Wróć do strony głównej