more_horiz
Gospodarka

"Europa musi drastycznie ograniczyć zużycie gazu". Szef MAE wzywa do natychmiastowych działań

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 17:35
Należy podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec niedoborom gazu w Europie - uważa dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol. 
Międzynarodowa Agencja Energetyczna wzywa państwa UE do ograniczenia zużycia gazu ziemnego.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna wzywa państwa UE do ograniczenia zużycia gazu ziemnego. Foto: frenky362/ Shutterstock

Ostrzegł, że jeżeli nie będzie wspólnego i skoordynowanego podejścia w całej Europie, nie można wykluczyć niedoboru tego surowca w okresie zimowym.

Alarmujące działania Rosji

- Po wielu miesiącach znaków ostrzegawczych, ostatnie działania Rosji mające na celu ograniczenie przepływu gazu ziemnego, są alarmem dla UE - twierdzi szef MAE we wpisie opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

Birol uważa, że "nie wystarczy polegać wyłącznie na gazie z nierosyjskich źródeł" i wskazuje, że aby uniknąć niedoborów Europa musi drastycznie ograniczyć zużycie tego surowca w najbliższym czasie i zaoszczędzony surowiec umieścić w magazynach.

Trzeba zaoszczędzić gaz

Według dyrektora MAE w ciągu najbliższych trzech miesięcy trzeba zaoszczędzić dodatkowe 12 mld metrów sześciennych gazu, czyli równowartość około 130 tankowców LNG.

Birol dodał, że należy dążyć do zmniejszenia zużycia gazu poprzez tymczasowe zwiększenie pozyskiwania energii z elektrowni węglowych, olejowych oraz atomowych.

Czytaj także:

W środę Komisja Europejska ma przedstawić plan złagodzenia skutków ewentualnego odcięcia dostaw gazu przez Rosję.

Polskie Radio24, akg