more_horiz
Gospodarka

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: za kryzys energetyczny w całej UE odpowiada reżym Putina

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 17:00
Obecne problemy z węglem nie muszą się powtarzać w przyszłości, bo dzięki pompom cieplnym, panelom słonecznym i innych technologiom, z czasem  zmniejszy się energetyczne uzależnienie od węgla - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Wzrost zapotrzebowania na węgiel w energetyce spowodowany został gigantycznymi podwyżkami cen gazu i w konsekwencji cen energii z gazu.
Wzrost zapotrzebowania na węgiel w energetyce spowodowany został gigantycznymi podwyżkami cen gazu i w konsekwencji cen energii z gazu.Foto: Petr Student/ Shutterstock

Prezes Roszkowski podkreślił, że z powodu strukturalnego kryzysu w polskim górnictwie trudno będzie uzupełnić brakujące zapasy węgla, bo nasze kopalni od lat nie nadążyły za popytem.

Ale trzeba pamiętać, że nawet duże inwestycje w jego wydobycie nie dadzą od razu spodziewanego efektu, skoro nową kopalnię buduje się 10 lat, a nową ścianę wydobywczą od 2 do 3 lat. Z drugiej strony można kupować węgiel z takich kierunków jak: Australia, Afryka, Ameryka Południowa.

W opinii Marcina Roszkowskiego pomysł dopłat do zakupu węgla jest dobrą decyzją, choć zwrócił też uwagę, że to nieracjonalna, awanturnicza postawa Rosji wywołała kryzys energetyczny w całej UE.

Dlatego nawet w krajach "starej" UE  nastąpiło pogodzenie się - przynajmniej na razie - z węglem, bo wciąż w Europie nie ma innych alternatyw do pozyskiwania energii jak węgiel i gaz.

Wojna na Wschodzie  może zmienić politykę klimatyczną UE, ale nawet  z powodu ogromnych kosztów, UE nie powinna odchodzić od sankcji wobec Rosji.


Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
05:01 Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego komentuje rządowy program dopłat do węgla ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego komentuje rządowy program dopłat do węgla ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR24/Justyna Golonko/sw