more_horiz
Gospodarka

Światowy kryzys żywnościowy zażegnany? Jest porozumienie ws. odblokowania eksportu zboża z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 16:53
Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Stambule, gdzie trwały negocjacje między delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.
Jest porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne
Jest porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze CzarneFoto: Shutterstock/AlyoshinE

Umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem) - zaznaczył Guterres.

Zyskają ludzie najbardziej narażeni na głód

Dodał, że na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód.

Sekretarz generalny ONZ wezwał też Rosję i Ukrainę do pełnego stosowania się do zapisów umowy.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział podczas ceremonii podpisania porozumienia: "Jesteśmy dumni z tego, że bierzemy udział w inicjatywie, która odegra ważną rolę w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego". Dodał, że umowa złagodzi wzrost cen żywności na globalnych rynkach.

Zboże czeka w magazynach na wysyłkę 

Trwająca od pięciu miesięcy rosyjska blokada ukraińskich portów doprowadziła do poważnego kryzysu żywnościowego na świecie.

Dotknął on głównie Afryki, ale przyczynił się także do wzrostu cen chleba i mąki w Europie, w tym w Polsce. W samej tylko Odessie w magazynach czeka 20 milionów ton zboża, których dotąd nie można było wywieźć.

Czytaj także"

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell skomentował na Twitterze: "Nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę naraziła miliony osób na głód. Dzisiejsze porozumienie w Stambule to krok we właściwym kierunku. Apelujemy o jego szybkie wdrożenie".

Co zawiera porozumienie?

Ustalenia podpisanego przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ porozumienia odblokowującego eksport zbóż z Ukrainy przewidują zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.

W rozmowie z dziennikarzami wyżsi przedstawiciele ONZ zaznaczyli jednak, że w tekście umowy nie pada słowo "zawieszenie broni" - relacjonuje agencja Reutera.

Strona ukraińska ma zapewnić bezpieczne przejście statków eksportujących zboże przez zaminowane wody wokół ukraińskich portów.

Wspólne Centrum Koordynacyjne

Wśród najważniejszych zapisów porozumienia znalazło się też utworzenie w Stambule Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, z przedstawicielami wszystkich czterech stron. Zadaniem Centrum będzie m.in. koordynowanie kontroli statków, prowadzonej w tureckich portach, która ma zapobiec sprowadzaniu przez jednostki udające się po ukraińskie zboże broni do tego kraju.

Umowa została zawarta na 120 dni, z możliwością jej przedłużenia. Zanim statki zaczną faktycznie wywozić zboże z ukraińskich portów minie kilka tygodni, samo przygotowanie ukraińskich portów do tej operacji wymaga około 10 dni - zaznaczyli przedstawiciele ONZ

Polskie Radio 24, akg