more_horiz
Gospodarka

W czerwcu nastąpił kolejny spadek bezrobocia. Najlepszy wynik od 32 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 10:20
Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. z 5,1 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny. To najniższy odczyt od ponad 30 lat. Bezrobocie w Polsce jest o ponad połowę niższe niż średnia dla całej Unii. Spośród krajów UE jedynie w Czechach notowany jest niższy poziom bezrobocia niż w naszym kraju.
W czerwcu nastąpił kolejny spadek stopy bezrobocia
W czerwcu nastąpił kolejny spadek stopy bezrobociaFoto: Shutterstock/Juice Verve

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu czerwca 2022 r. wyniosła 818 tys. wobec 850 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 993 tys. przed rokiem.

Jak wcześniej poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 4,9% w końcu czerwca 2022 r. z 5,1% miesiąc wcześniej.

Wzrost nowych zamówień

Nowe zamówienia w przemyśle w czerwcu 2022 r. wzrosły o 16,8 proc., po wzroście o 25,9 proc. rdr miesiąc wcześniej, podał także GUS. 

W ujęciu miesięcznym zamówienia w czerwcu spadły o 3,5 proc. po wzroście o 5,6 proc. miesiąc wcześniej.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Zamówienia na eksport

GUS podał także, że nowe zamówienia w przemyśle na eksport w czerwcu 2022 r. w ujęciu rdr wzrosły o 20,9 proc., po wzroście o 23,2 proc. rdr miesiąc wcześniej. 

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym w czerwcu spadły o 0,2 proc., po wzroście o 5,9 proc. miesiąc wcześniej.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-czerwiec 2022 r. wzrosła w skali roku o 12,3 proc., przy zatrudnieniu wyższym o 1,2 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 11,1 proc.

Sprzedaż hurtowa

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w czerwcu 2022 r. wzrosła o 32,8 proc. rdr, a mdm spadła o 3,8 proc., podał również GUS. 

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w czerwcu wzrosła o 37,0 proc. rdr, a mdm spadła o 4,5 proc.

Opinia szefowej resortu rodziny

-Główny Urząd Statystyczny potwierdził dziś szacunki MRiPS o historycznie niskim bezrobociu w Polsce. Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. i była niższa o 0,2 proc. niż w maju. To wspaniałe informacje. Tak dobrego wyniku nie odnotowano w Polsce od 32 lat - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podkreśliła, że "praca daje poczucie godności, bezpieczeństwa, stabilizacji, możliwość realizacji swoich planów i ambicji".

-To niezmiernie ważne, by każda osoba, która chce podjąć zatrudnienie mogła znaleźć pracę. Cieszę się, że udało nam się ochronić miejsca pracy w czasie pandemii, a bezrobocie w Polsce spada nadal mimo niełatwej sytuacji geopolitycznej w naszej części świata. Kolejny raz udowadniamy, że nasz rząd potrafi szybko i adekwatnie reagować na trudne sytuacje, tak by w pierwszej kolejności ochronić polskie rodziny - dodała szefowa resortu rodziny.

Marlena Maląg podkreśliła, że "aż tak dobra sytuacja na rynku pracy nie jest normą w krajach europejskich".

"Z szacunków Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce jest o ponad połowę niższe niż średnia dla całej Unii. Spośród krajów UE jedynie w Czechach notowany jest niższy poziom bezrobocia niż w Polsce" - podała minister Maląg.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk