more_horiz
Gospodarka

Obligacje skarbowe. Ministerstwo Finansów od sierpnia podwyższa ich oprocentowanie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 16:07
Ministerstwo Finansów podnosi od sierpnia oprocentowanie obligacji detalicznych o 0,5 pkt. proc. i wprowadza do oferty nową trzyletnią obligację o stałym oprocentowaniu w zamian za 3-letnie papiery zmiennokuponowe.
MF w przyszłym miesiącu podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych
MF w przyszłym miesiącu podnosi oprocentowanie obligacji detalicznychFoto: Forum/Andrzej Hulimka

W sierpniu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt. proc., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych (opartych o stopę NBP) wyniesie 6,50 proc., a 2-letnich 6,75 proc., podał resort. 

Oprocentowanie w górę

Ponadto MF podnosi oprocentowanie obligacji 4-, 6-, 10- i do 12-letnich o 0,50 pkt. proc. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,50 proc. dla 4-latek oraz 6,75 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus, oprocentowane są odpowiednio: 6,70 proc. i 7,00 proc. w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych pozostaje bez zmian na poziomie 3,0 proc.

3-letnie obligacje

"W sierpniu wprowadzamy obligacje o trzyletnim terminie zapadalności, ze stałym oprocentowaniem - TOS. Są one dedykowane osobom, które chcą przed zakupem wiedzieć z góry, jaką wysokość odsetek otrzymają na koniec inwestycji. Kapitał zainwestowany w obligacje TOS będzie pracował przez cały czas - oprocentowanie w kolejnych rocznych okresach odsetkowych będzie naliczane od wartości powiększonej o odsetki z poprzedniego okresu odsetkowego" - powiedział wiceminister finansow Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie. 

W pierwszym roku (okresie odsetkowym) oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach (okresach odsetkowych) od wartości 100 zł powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok, co zwiększa zyskowność tej obligacji. Odsetki są wypłacane właścicielowi obligacji w dniu wykupu, czyli po zakończeniu okresu oszczędzania. Oprocentowanie nowych obligacji 3-letnich jest stałe. Dla sierpniowej serii zostało ustalone w wysokości 6,50 proc. w skali roku.

3-letnie obligacje o oprocentowaniu zmiennym - TOZ, nie będą już oferowane.

"Rozpocząć oszczędzanie można już od 100 zł i nie ma ograniczeń odnośnie do maksymalnych kwot jakie chcemy przeznaczyć na ten cel. Proces zakupu obligacji skarbowych jest szybki i prosty - obligacje można nabyć z dowolnego miejsca i w dogodnym momencie przez internet, a także w placówkach banku PKO Banku Polskiego" - dodał wiceminister. 

Czytaj także:

PAP Biznes/PR24.pl/mk

REKLAMA