Wicedyrektor PIE: niskie bezrobocie jest dobrym wskaźnikiem, ale wynika także z demografii i emigracji zarobkowej Polaków
Dane GUS o zatrudnieniu w czerwcu są bardzo korzystne dla pracowników i konsumentów. A 4,9 procent bezrobocia to najmniejszy wskaźnik od 32 lat - powiedział Andrzej Kubisiak zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-07-25, 17:00
Ekspert PIE podkreślił, że sytuacja na polskim rynku pracy jest dość skomplikowana. Z jednej strony mamy tylko 800 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy, z drugiej strony zła sytuacja demograficzna powoduje, że stale brakuje pracowników. Andrzej Kubisiak przypomniał, że w okresie pandemii COVID-19, pracodawcy wsparci programami pomocy od państwa starali się nie zwalniać pracowników, bo wiedzieli, że po wygaśnięciu pandemii będą ich musieli od nowa szukać.
Dodatkowym czynnikiem rynku pracy jest wielomilionowa emigracja Polaków w wieku produkcyjnym do krajów zachodnich. Te dwa czynnik powodują, że trudno się spodziewać większego wzrostu bezrobocia niż 1 procent, po wakacjach, gdy ustaną prace sezonowe ( rolnictwo, turystyka etc.) I nawet pojawienie się mniejszego wzrostu PKB, nie wpłynie bardzo mocno na poziom zatrudnienia. Pracodawcy prędzej ogranicza akcję poszukiwania nowych pracowników niż zaczną masowo zwalniać tych których już mają.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
REKLAMA
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA