more_horiz
Gospodarka

Budżet państwa. Wiceminister finansów podał dokładną kwotę rezerwy budżetowej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:47
- Na koniec lipca rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła około 140 miliardów złotych - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.
Wiceminister finansów: stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 94 proc.
Wiceminister finansów: stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 94 proc.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Dodał, że stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 94 procent. 

- W sierpniu planowany jest jeden przetarg zamiany. Nie planujemy sprzedaży bonów skarbowych - stwierdził Skuza.

Chętnych na obligacje nie brakuje

W ustawie budżetowej na 2022 r. zapisano, że wydatki budżetu w całym roku mają wynieść 521,8 mld zł, dochody 491,9 mld zł, a deficyt budżetu państwa nie powinien przekroczyć 29,9 mld zł. Po maju budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości 12,1 mld zł.

Jak poinformował wiceminister Skuza, w czerwcu zadłużenie w obligacjach skarbowych na rynku krajowym wzrosło o 21,6 mld zł. Zaangażowanie banków krajowych wzrosło o 4,6 mld zł, krajowych inwestorów pozabankowych wzrosło o 10,7 mld zł, w tym gospodarstw domowych 10,9 mld zł, a zaangażowanie inwestorów zagranicznych wzrosło o 6,2 mld zł.

Budżet na 2023 r. 

Wiceminister finansów Artur Soboń informował niedawno, że resort w sierpniu powinien wstępnie przedstawić jak będzie wyglądał budżet na rok 2023.  

- Mamy sytuację, w której musimy być bardzo ostrożni i tak też planujemy budżet na rok 2023. W sierpniu pewnie pokażemy jak ten budżet będzie wstępnie wyglądał - powiedział wtedy Soboń.

Czytaj także:


PAP/PR24.pl/mk