more_horiz
Gospodarka

Fałszywy sklep internetowy sprzedawał nieistniejący węgiel. Oszustów szuka już policja

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 19:10
Spółka Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary, zawiadomiła o fałszywym sklepie internetowym, oferującym rzekomo węgiel z tej kopalni. Po zgłoszeniu witryna została zablokowana. Sprawą zajmie się policja  
Każdego dnia Węglokoks Kraj kieruje do sprzedaży ok. tysiąca ton węgla opałowego.
Każdego dnia Węglokoks Kraj kieruje do sprzedaży ok. tysiąca ton węgla opałowego.Foto: LETOPISEC/Shutterstock

Węglokoks zamieścił komunikat, informujący o próbie oszustwa.

- Dziś rano otrzymaliśmy kilka zapytań dotyczących tego, czy faktycznie oferujemy nasz węgiel w sklepie internetowym - nie robimy tego i nie zamierzamy robić. Jak dotąd nie mamy natomiast zgłoszeń, aby ktoś faktycznie dokonał transakcji w fałszywym sklepie i wpłacił pieniądze - powiedział prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

Sklep jak prawdziwy a tylko by wyłudzać

W adresie fałszywej witryny niby oferującej węgiel z Węglokoksu Kraj znajdowała się nazwa tej spółki. Gdy informatycy firmy robili dokumentację przestępstwa, stworzona przez oszustów strona była w pełni funkcjonalna - to znaczy można tam było dokonać transakcji i opłacić ją.

Firma natychmiast zwróciła się do operatora domeny o jej zablokowanie, co nastąpiło krótko potem. Obecnie witryna nie jest już dostępna. Nie wiadomo, jak długo działała. Firma nie poinformowała jak tanio oszuści chcieli sprzedawać ten nieistniejący węgiel.

W poniedziałek po południu przedstawiciele Węglokoksu Kraj poinformowali o sprawie policję w Piekarach Śląskich, gdzie mieści się siedziba spółki. "Naszym zdaniem doszło do cyberprzestępstwa" - ocenił prezes Węglokoksu Kraj.

Węglokoks nie ma własnego sklepu internetowego

W komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej spółki, Węglokoks Kraj oświadczył, że nie prowadzi sprzedaży węgla za pośrednictwem sklepu internetowego. "Klienci mogą zamawiać nasz węgiel jedynie za pośrednictwem infolinii" - podkreślił Grzegorz Wacławek.

Czytaj także:

Każdego dnia Węglokoks Kraj kieruje do sprzedaży ok. tysiąca ton węgla opałowego, z czego połowa dostępna jest dla klientów indywidualnych poprzez infolinię (jeden nabywca może kupić do 5 ton), a połowa trafia do instytucji, m.in. przedszkoli, szkół, jednostek publicznych czy małych ciepłowni (do 25 ton).

Infolinia Węglokoksu Kraj - podobnie jak sklep internetowy największego krajowego producenta węgla, Polskiej Grupy Górniczej - jest oblężona; systemy notują ok. 500 prób połączeń na minutę.

Pr24.pl/PAP/PKJ