Wsparcie dla innych paliw niż węgiel. Senat proponuje zerową stawkę VAT na olej opałowy, pellet i LPG

2022-08-04, 13:08

Wsparcie dla innych paliw niż węgiel. Senat proponuje zerową stawkę VAT na olej opałowy, pellet i LPG
Proponowane rozwiązanie ma pozwolić na czasowe zahamowanie dynamicznego wzrostu cen gazu płynnego, oleju opałowego i pelletu. Foto: PAP/Paweł Supernak

Senat w czwartek zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy, mającej na celu objęcie zerową stawką podatku VAT gazu płynnego wykorzystywanego do celów grzewczych, oleju opałowego i pelletu - podała izba wyższa w komunikacie..

"4 sierpnia 2022 r. Izba zdecydowała o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Ma on na celu objęcie zerową stawką podatku VAT – analogicznie do gazu ziemnego - gazu płynnego (LPG), innego niż przeznaczony do napędu silników spalinowych, oleju opałowego i pelletu w okresie 1 października–31 grudnia 2022 r. Obecnie są one objęte stawką 23-procentową" - podano w komunikacie Kancelarii Senatu.

Zgodnie z projektem, sprzedawca miałby obowiązek zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym sprzedawany jest gaz LPG i olej opałowy, informacji o obniżeniu stawki podatku VAT na te towary.

Tymczasowe zahamowanie wzrostu cen

"W ocenie senatorów proponowane rozwiązanie ma pozwolić na czasowe zahamowanie dynamicznego wzrostu cen gazu płynnego, oleju opałowego i pelletu, zapewnić ciągłość ich dostaw po cenach akceptowalnych dla gospodarstw domowych, pomóc w walce z inflacją, a także zapewnić równe traktowanie podmiotów ogrzewających pomieszczenia towarem innym niż gaz ziemny, w tym pozbawionych możliwości przyłączenia do sieci gazowej" - czytamy w komunikacie.

Dodano w nim, że według senatorów obowiązujący stan prawny prowadzi do dyskryminacji osób, które w gospodarstwach domowych używają gazu płynnego, oleju opałowego i pelletu w stosunku do osób używających gazu ziemnego.

Projektowana regulacja będzie skutkować obniżeniem dochodów budżetu państwa z tytułu podatku VAT, ale wywoła jednocześnie pozytywne skutki społeczno-gospodarcze, w szczególności dla gospodarstw domowych.

"W toku prac nad ustawą o dodatku węglowym potrzebę wniesienia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i ustaw na podstawie art. 69 ust. 1 Regulaminu Senatu, w trybie tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, dostrzegła Komisja Budżetu i Finansów Publicznych" - wskazano w komunikacie.

Rząd pracuje nad rozwiązaniem

Wcześniej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do projektu przewidującego rządowe wsparcie również dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą powiedziala, że "w najbliższym czasie poznamy szczegóły, a na Sejm wrześniowy będziemy gotowi". 

- To ustawa w naszym resorcie. Przed nami jeszcze kilka rozmów oraz ostatnich szlifów i uzgodnień pomiędzy nami a premierem, w jakim kształcie ona wyjdzie i jak ją będziemy komunikować - dodała minister w rozmowie w programie wyemitowanym na antenie Polsat News. 

Czytaj także: 

PAP/PR.24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej