more_horiz
Gospodarka

Zarząd PKN Orlen: chcemy, aby pierwsze reaktory jądrowe zostały oddane do użytku jeszcze w tej dekadzie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 17:24
Odnosząc się do planów PKN Orlen budowy mikro- i małych reaktorów jądrowych, Armen Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych spółki, zapowiedział, że koncern podejmuje konsekwentnie działania, aby jeszcze w tej dekadzie pierwsze SMR-y mogły zostać oddane do użytku.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze w tej dekadzie w Polsce pojawią się pierwsze nieduże elektrownie atomowe
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze w tej dekadzie w Polsce pojawią się pierwsze nieduże elektrownie atomowe Foto: shutterstock.com/Grigorii Pisotsckii

Jeszcze w grudniu 2021 r. PKN Orlen podpisał z Synthos Green Energy umowę zakładającą utworzenie spółki joint venture rozwijającej technologię małych reaktorów jądrowych w Polsce - Orlen Synthos Green Energy. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Amerykańsko – japońskie tanie reaktory

Podczas piątkowej konferencji prasowej poświęconej wynikom Grupy Orlen za drugi kwartał tego roku, a także realizowanych i planowanych inwestycji, Artwich przypomniał, że spółka Orlen Synthos Green Energy, która została powołana do implementacji i rozwoju SMR w Polsce, jest wyłącznym dysponentem tej technologii, firmowanej przez koncern GE Hitachi.

- Jest to najbardziej zaawansowana na świecie tego typu konstrukcja. Podejmujemy konsekwentnie działania, aby jeszcze w tej dekadzie pierwsze SMR-y mogły zostać oddane do użytku w Polsce - oświadczył członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych pytany o to, kiedy powstanie w Polsce pierwszy taki reaktor jądrowy.

Sprawdzanie bezpieczeństwa nowej technologii

Armen Artwich zwrócił uwagę, że jednym z kluczowych działań na wstępnym etapie prac w zakresie wdrażania i rozwoju technologii SMR w naszym kraju jest spełnienie wymagań regulacyjnych - w tym kontekście dodał, iż koncern pozostaje m.in. w kontakcie Polską Agencją Atomistki.

- Spółka Orlen Synthos Green Energy wystąpiła do prezesa Polskiej Agencji Atomistyki o wydanie ogólnej opinii, dotyczącej technologii BWRX-300, która została przygotowana przez GE Hitachi - oznajmił Artwich. Zaznaczył przy tym, że analogicznie, o tego typu opinie wystąpiono też w Kanadzie, i również amerykański dozór jądrowy ten pierwszy, formalny krok aktualnie realizuje.

- Można więc powiedzieć, że gdy idzie o implementację technologii SMR, tutaj na lądzie, nie ustępujemy czołowym graczom na rynku światowym - ocenił członek zarządu PKN Orlen.

Reaktor szybki  i tani w budowie

Jak informował wcześniej koncern, stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje tylko ok. 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej, przy czym dodatkowo, koszty budowy są o ok. 30 proc. niższe za każdy MW w porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi.

- Mały reaktor o mocy ok. 300 MW jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o ok. 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu  - podkreślał PKN Orlen, ogłaszając w grudniu 2021 r. umowę z Synthos Green Energy.

Czytaj także:

Według koncernu pojedynczy reaktor modułowy o mocy ok. 300 MW może zapobiec emisji od 0,3 do 2,0 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa, np. węgla kamiennego lub brunatnego.

Pr24.pl/PAP/PKJ