more_horiz
Gospodarka

Przybywa obcokrajowców pracujących legalnie w Polsce. Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 14:16
Rośnie liczba cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu miesiąca przybyło 13 tysięcy legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców. 
W Polsce większość cudzoziemców, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę
W Polsce większość cudzoziemców, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracęFoto: PIXABAY

Liczba cudzoziemców, pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym, przekroczyła milion osób.

Jak przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, największą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Większość cudzoziemców pracuje na umowę o pracę

Według danych ZUS, silną reprezentację stanowią też Białorusini - na koniec czerwca ich liczba, zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, wyniosła 87 tysięcy. Pracę w Polsce znalazło też wielu Gruzinów - legalne zatrudnienie podjęło ponad 28 tysięcy obywateli tego państwa.

Większość cudzoziemców, a więc ponad 58 procent, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę, pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach czy też na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Dominują mężczyźni

Jak poinformował ZUS, do pracy w Polsce przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. roku życia do 49 lat. Wśród przyjeżdzających z zagranicy do pracy w Polsce dominują mężczyźni. W populacji obcokrajowców stanowią oni blisko 60 procent.

Posłuchaj

00:17 11886977_1.mp3 Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, o cudzoziemcach pracujących w Polsce. (IAR)

Czytaj także:Informacyjna Agencja Radiowa, Polskie Radio 24, akg