more_horiz
Gospodarka

"Holandia może mieć zimą kłopoty z gazem". Wydobycie z własnego złoża pod znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 14:45
Holandia musi zwiększyć wydobycie gazu ze złóż w okolicach Groningen - przekonują eksperci cytowani przez dziennik "De Telegraaf". Technicznie nie byłoby to trudne, ale ze względu na szkody górnicze rząd zdecydował o stopniowej rezygnacji z wydobycia tego surowca.
Holandia rozważa zwiększenie wydobycia gazu z własnych złóż.
Holandia rozważa zwiększenie wydobycia gazu z własnych złóż.Foto: shutterstock.com/Vova Shevchuk

Jeszcze kilka tygodni temu operator holenderskiej sieci gazowej firma Gasunie Transport Services (GTS) zapewniał, że Holandii nie grozi brak gazu podczas nadchodzącej zimy.

Konsekwencje utraty rosyjskiego gazu

GTS wskazywała, że w wyniku prowadzonych od miesięcy analiz "można być pewnym", iż konsekwencje utraty rosyjskiego gazu dla Niderlandów nie doprowadzą do zbytnich perturbacji w dostawach. W ocenie operatora wynika to z mniejszego zapotrzebowania na gaz, dodatkowej energii dostarczanej z elektrowni węglowych oraz wykorzystania terminali LNG na gaz skroplony.

Wprawdzie eksperci rynku gazowego nie biją jeszcze na alarm, ale ostrzegają, że bez zwiększonych dostaw z pól w północnej części kraju, Holandia może mieć zimą kłopoty z tym surowcem.

Dodatkowo wskazują oni, że dzięki zwiększonemu wydobyciu z pól Groningen budżet państwa mógłby zarobić nawet 40 mld euro rocznie.

Zima może być trudna

- Znacznie lepiej, abyśmy wydobywali z ziemi niewielkie ilości gazu co miesiąc, zamiast dużych podczas kryzysu - mówi analityk ds. energii Jilles van den Beukel cytowany przez "De Telegraaf".

Zima bez gazu z Groningen będzie trudna - zgadza się z nim inny ekspert Martien Visser. - Jeśli wytworzy się mniej energii wiatrowej lub nadejdzie ostrzejsza zima, będziemy musieli przecież gdzieś pozyskać gaz, a wtedy ten surowiec pozyskany z pól Groningen będzie najlepszą opcją - powiedział gazecie Visser.

Rząd zakłada, że do końca września z tego źródła zostanie wydobyte około 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Technologia pozwala na pozyskanie nawet ponad trzy razy więcej.

Czytaj także:

Pomimo złóż gazu w okolicach Groningen, holenderski rząd ogranicza jednak wydobycie tego surowca ze względu na występujące z tego powodu trzęsienia ziemi. Mieszkańcy prowincji oraz lokalne władze od lat protestowały przeciwko eksploatacji pól gazowych.

PR24, akg