more_horiz
Gospodarka

Pierwsze regularne rejsy z Radomia. LOT ogłosił szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 14:20
Polskie Linie Lotnicze LOT będą pierwszym przewoźnikiem korzystającym z nowego lotniska w Radomiu. W przyszłym roku loty będą odbywać się do Kopenhagi, Paryża i Rzymu.
Lotnisko Warszawa-Radom dostosowane będzie głównie do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego, ale również i tradycyjnego
Lotnisko Warszawa-Radom dostosowane będzie głównie do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego, ale również i tradycyjnegoFoto: Shutterstock/MS_Digital

Loty ruszą w sezonie Lato 2023, który w branży lotniczej zaczyna się na przełomie marca i kwietnia. Będą odbywać się trzy razy w tygodniu i planowane są boeingami 737-800.

- Z radością ogłaszamy długo wyczekiwaną wiadomość, że Lotnisko Warszawa-Radom zyskuje dziś pierwszego przewoźnika. Jesteśmy dumni, że są to Polskie Linie Lotnicze LOT. Kierunki zaproponowane przez PLL LOT to idealne miejsca docelowe, zarówno w celach służbowych jak i turystycznych. Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik zobaczył potencjał wśród pasażerów z regionu oraz samego radomskiego portu. My postaramy się, aby radomskie lotnisko polubili pasażerowie i chętnie z niego latali - powiedziała Anna Dermont, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".

Zmniejszenie obciążenia dla Lotniska Chopina

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski wskazał, że otwarcie lotniska w Radomiu daje spółce "szansę na przeniesienie części ruchu point-to-point i zmniejszenie obciążenia Lotniska Chopina. 

- LOT w ostatnich latach konsekwentnie poszerzał swoją siatkę połączeń otwierając kilkadziesiąt nowych kierunków. Dzięki przeprowadzonym analizom popytowym, z Radomia uruchomimy trzy kierunki - wrócimy do Rzymu, oraz polecimy do Paryża i Kopenhagi. Jestem przekonany że te kierunki będą cieszyły się zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy i południowego Mazowsza - powiedział Moczulski.

Koniec prac coraz bliższy       

W tym roku zakończy się budowa nowego lotniska, a w przyszłym zostaną dokonane wszystkie odbiory techniczne. Na koniec port zostanie dopuszczony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Lotnisko Warszawa-Radom ma zostać uruchomione na przełomie marca i kwietnia 2023. Dostosowane będzie głównie do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego, ale również i tradycyjnego  - dla pasażerów, którzy chcą wyjechać na tak zwany city-break.

Jak tłumaczy przewoźnik dzięki wydłużeniu drogi startowej i rozbudowie terminalu będzie mogło przyjmować najpopularniejsze maszyny pasażerskie - airbusy A320, czy boeingi B737, Będzie również gotowe na obsługę większych samolotów. Od 2018 roku lotnisko jest zarządzane przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Port lotniczy w Radomiu ma być tak zwanym lotniskiem komplementarnym, czyli uzupełniającym - dziś dla portu lotniczego imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, a w przyszłości dla portu lotniczego Solidarność w Baranowie między Łodzią a Warszawą.

Czytaj także: 

IAR/Aleksander Pszoniak/PAP/PR24.pl/mk