Porozumienie KGHM i Nuclearelectrica. Firmy będą współpracować nad wdrożeniem reaktorów modułowych SMR

KGHM zawarł podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu list intencyjny (memorandum of understanding) z rumuńską firmą Nuclearelectrica w sprawie procesu wdrożenia reaktorów modułowych SMR.

2022-09-06, 17:30

Porozumienie KGHM i Nuclearelectrica. Firmy będą współpracować nad wdrożeniem reaktorów modułowych SMR
Prezes KGHM: Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia. Foto: Twitter/KGHM

Jak poinformował KHGM, memorandum ma na celu wymianę doświadczeń i wiedzy na temat technicznych, ekonomicznych, prawnych, finansowych i organizacyjnych SMR.

Dokument wyznacza ramy współpracy KGHM z partnerem i ma duże znaczenie na polu współdziałania między Polską a Rumunią w dziedzinie energetyki jądrowej. Współpraca powinna przyspieszyć rozwój energetyki jądrowej w oparciu o SMR w obu krajach, poinformowały spółki.

- Rok temu zapowiadaliśmy wejście w technologię SMR i nie rzucamy słów na wiatr. Od tego czasu nawiązaliśmy współpracę z NuScale, zrobiliśmy formalny krok składając wniosek do Polskiej Agencji Atomistyki; ten wniosek jest cały czas uzupełniany. Ściągnęliśmy specjalistów energetyki jądrowej z różnych części Polski i świata. Dziś spotykamy się z okazji nawiązania współpracy z Nuclearelectrica - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej.

- Potrzebujemy współpracy z krajami, które na tę technologię stawiają. Trzeba się uczyć od tych, którzy mają już te kroki za sobą - dodał prezes.

REKLAMA

Bezpieczne źródła energii

- Spotykamy się w bardzo istotnym momencie dla całego regionu, dostęp do pewnych i bezpiecznych źródeł energii nigdy nie był tak ważny jak teraz. Doskonale układa się nasze partnerstwo z USA, w chodząc we współpracę z KGHM rozszerzamy ją na Europę - powiedział dyrektor generalny Nuclearelectrica Cosmin Ghita.

- Energia jest głównym narzędziem polityki, rozwoju albo blokowania rozwoju gospodarczego. Zarówno budowy projektów pełnoskalowych w projekcie rządowym, jak i w technologiach SMR przez innych inwestorów to droga do niezależności energetycznej - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński. To najlepsza droga - zaznaczył.

- Ale aby znowu zyskała uznanie w kontekście europejskim potrzebujemy współpracy miedzy krajami, które stawiają na tę technologię - dodał. Zaznaczył, że przedmiot współpracy z Nuclearelectrica to m.in. wymiana doświadczeń i kształcenie kadr.

Niezależność energetyczna 

- Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia” - powiedział także prezes KGHM.

REKLAMA

KGHM utrzymuje, że pierwsza elektrownia w technologii małych reaktorów modułowych SMR firmy NuScale powinna powstać w Polsce do końca dekady.

Lokalizacja elektrowni

W lipcu br. po zlożeniu przez spółkę wniosku do Polskiej Agencji Atomistyki, prezes Chludziński podkreślił, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. Zaznaczył też, że KGHM bierze pod uwagę kilka miejsc, kryteria wyboru dotyczą m.in. zgodności z polskim prawem, ochrony środowiska czy kwestii ekonomicznych.

- Do tego trwają już prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej - dodał.

W kwietniu KGHM Polska Miedź podała, że inicjuje współpracę z rumuńską spółką energetyki jądrowej Nuclearelectrica.

REKLAMA

W lutym KGHM podpisał umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce. KGHM liczy na uruchomienie pierwszych reaktorów do 2029 roku.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 29,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej