more_horiz
Gospodarka

Ekspert z SGH: decyzja RPP była oczekiwana, a z wysoką inflacją zmagają się nawet kraje ze strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 17:17
- Decyzja RPP była oczekiwana przez rynek. Ta wielkość podwyżki jest próbą reakcji na inflację, która chroni społeczeństwo, bo podwyżki wpływają na koszt obsługi zadłużenia. Szkoda, że te decyzje nie przekładają się szybko na oprocentowanie depozytów bankowych - powiedział Artur Bartoszewicz z SGH w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Polskie Radio i Polskie Radio 24 mają tytuł Głównego Partnera Radiowego XXXI Forum Ekonomicznego.
Kolejna decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Kolejna decyzja RPP w sprawie stóp procentowychFoto: Forum/Włodzimierz Wasyluk

Jego zdaniem na decyzje RPP dotyczące podwyżej stóp procentowych banki bardzo szybko reagują - przede wszystkim podnosząc oprocentowanie kredytów. Takie jednak decyzje banków wpływają na zmniejszenie środków, które pozostają do dyspozycji w gospodarstwach domowych.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła dziś stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6,75 proc. a stopa lombardowa do 7,25 proc. Według Rady w nadchodzących kwartałach oczekiwane jest utrzymanie się oddziaływania czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę, podano w informacji.

Ekspert z SGH zwrócił uwagę, że w innych krajach również banki centralne zmagają się z wysoką inflacją. Nawet te kraje co są w strefie euro nie uchroniły się przed wysoka inflacją. Litwa czy Estonia mają bardzo wysokie wskaźniki inflacyjne.

Środowa podwyżka stóp procentowych NBP jest jedenastą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r. To skutek wzrostu inflacji, która - jak podał GUS w szybkim szacunku - w sierpniu osiągnęła poziom 16,1 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 15,6 proc. w lipcu.

Jak podał NBP dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj
06:04 Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej komentuje decyzję Rady Polityki Pieniężnej podczas Forum Gospodarczego w Karpaczu ("Ekspres Gospodar Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej komentuje decyzję Rady Polityki Pieniężnej podczas Forum Gospodarczego w Karpaczu ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

PR1/PR24/Justyna Golonko/mk