more_horiz
Gospodarka

Jaki procent uczniów i studentów jest aktywnych na rynku pracy? Znamy dane PIE

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 12:10
W Polsce relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. W 2021 r. pracowało 12 proc. uczących się w wieku 15-29 lat. To prawie dwa razy mniej niż średnia w UE - podali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Najwięcej uczniów pracuje w Holandii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Billion Photos

PIE wskazał na duże dysproporcje pomiędzy krajami UE w zakresie pracy zarobkowej wśród studentów.

"W Polsce relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. Wśród uczniów/studentów w wieku 15-29 lat odsetek pracujących w 2021 r. wynosił 12 proc. To prawie dwa razy mniej niż średnio w UE (23 proc.)" - zauważyli analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Liderem jest Holandia, w której pracowało 70 proc. uczniów/studentów w danej kategorii. Z kolei na drugim biegunie jest Rumunia - gdzie odsetek ten wyniósł 2 proc.

Co trzeci młody Polak pracuje

Analitycy zwrócili uwagę, że w Polsce mniej więcej co trzeci student podejmuje pracę zarobkową. Zastrzegli, że statystyki na szczeblu UE obejmują wszystkich uczniów i studentów w grupie wiekowej 15-29 lat.

"Z perspektywy Polski ciekawsze wydaje się spojrzenie wyłącznie na studentów" - ocenili analitycy PIE. Dodali, że wśród osób będących na studiach licencjackich lub inżynierskich odsetek pracujących w 2021 r. wyniósł 27 proc. W przypadku studiów magisterskich było to 39 proc.

Natomiast wśród osób uczących się w trybie dziennym pracę podejmuje co szósty student. Zdaniem ekspertów PIE decyzja o studiach wieczorowych lub zaocznych często może być powiązana z faktem wykonywania pracy zarobkowej. "W przypadku studiów dziennych na początku tego etapu edukacyjnego praca jest rzadkością. W kolejnych latach studiów staje się nieco częstsza, ale i tak dotyczy mniejszości studentów" - wskazali analitycy PIE w swoim raporcie.

Pandemia utrudniła obecność na rynku pracy

Z danych opublikowanych w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" wynika, że przed pandemią w Polsce pracowało 14 proc. osób uczęszczających na dzienne studia licencjackie lub inżynierskie i 20 proc. będących na dziennych studiach magisterskich. W pandemii odsetki te spadły odpowiednio do 11 proc. i 14 proc.

PIE powołał się na badania, z których wynika, że praca w trakcie studiów pozytywnie wpływa na przyszłą karierę zawodową - zmniejsza prawdopodobieństwo bezrobocia, ma pozytywny wpływ na wysokość przyszłego wynagrodzenia oraz zwiększa szansę na pracę na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji w wyuczonym zawodzie. "Efekt ten jest szczególnie widoczny, jeśli praca w trakcie studiów jest powiązana z dziedziną nauki.


PR24/IAR/PAP/sw