more_horiz
Gospodarka

Tak uszkodzono Nord Stream? Dania i Szwecja wskazują na użycie setek kilogramów materiałów wybuchowych

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:04
Do wywołania eksplozji, które doprowadziły do wycieków z gazociągów Nord Stream, mogły zostać użyte setki kilogramów materiałów wybuchowych - podkreśliły rządy Danii oraz Szwecji w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Dania i Szwecja w liście do RB ONZ: w wybuchach przy Nord Stream mogły zostać użyte setki kg materiałów wybuchowych
Dania i Szwecja w liście do RB ONZ: w wybuchach przy Nord Stream mogły zostać użyte setki kg materiałów wybuchowychFoto: PAP/EPA/Danish Defence Command / HANDOUT

Oba kraje wyraziły swoje obawy związane z konsekwencjami wycieków dla środowiska morskiego. Wydostający się na powierzchnię wody metan spowoduje także wzrost emisji gazów cieplarnianych. "Skutki klimatyczne będą prawdopodobnie bardzo znaczące" - podkreślono w dokumencie cytowanym przez duńską telewizję TV2.

Możliwy sabotaż

W piątek wieczorem sprawą możliwego sabotażu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu mają zająć się członkowie Rady Bezpieczeństwa, wśród których nie ma duńskich ani szwedzkich przedstawicieli. Stałymi członkami są: Chiny, Francja, Wielka Brytania, USA oraz Rosja, pozostałe kraje, wśród których jest m.in. Norwegia, wybierane są na dwuletnie kadencje. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Rosji.

Atak na europejską infrastrukturę energetyczną

Dania nie wnosiła o udział w obradach. Jak podkreślił szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod "sprawa sabotażu ma charakter międzynarodowy". "Jest to atak na europejską infrastrukturę energetyczną" - podkreślił.

Czytaj także:

PAP, akg/kor