more_horiz
Wiadomości

Szwedzko-polski kabel elektryczny uszkodzony przez wybuchy na Nord Stream? Operator sprawdza stan SwePol Link

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:32
Szwedzi sprawdzają, czy wybuchy przy gazociągach Nord Stream mogły uszkodzić także kabel elektryczny SwePol Link, który łączy Szwecję z Polską. Jak poinformował Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych, spółka jest w kontakcie z operatorem, który sprawdza stan instalacji.
Wybuchy przy Nord Stream uszkodziły szwedzko-polski kabel elektryczny? Operator sprawdza stan SwePol Link
Wybuchy przy Nord Stream uszkodziły szwedzko-polski kabel elektryczny? Operator sprawdza stan SwePol LinkFoto: Christian Vinces/Shutterstock

Do jednej z eksplozji na gazociągu Nord Stream doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia. - PSE są w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla - SwePol Link od 12 września jest wyłączony ze względu na planowane wcześniej prace eksploatacyjne. Skrzyżowanie kabla z gazociągiem Nord Stream przebiega na szwedzkiej części połączenia. Jego właścicielem jest Svenska Kraftnet - poinformował Maciej Wapiński.

Na pytanie o to, czy w przyszłym tygodniu PSE wybierze się na miejsce zdarzenia, podobnie jak zapowiedziała to strona szwedzka, Maciej Wapiński powtórzył, że "właścicielem tej części kabla jest Svenska Kraftnet".

Nie wiemy, jak silna była podwodna detonacja. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z naszym kablem, w przyszłym tygodniu dokonamy pomiarów - przekazał z kolei szwedzkiej telewizji SVT Per Kvarnefalk ze Svenska Kraftnat.

Wybuch mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Współwłaścicielem kabla o napięciu 450 kV, prowadzącego z Karlshamn w południowej Szwecji do okolic Słupska, są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia pozwala obu krajom na wzajemny przesył prądu, gdy w jednym z krajów występuje niedobór energii.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", kablem do Polski płynie energia z rynku skandynawskiego, z reguły tańszego niż kontynentalny rynek energii. Jest to możliwe dzięki zasobom energetyki wodnej. "W ostatnich latach kabel pomagał stabilizować polską energetykę w momentach niedoboru mocy do produkcji prądu" - zauważono.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakładają, że kabel powinien zostać przywrócony do działania 9 października, po zakończeniu prac eksploatacyjnych.

Czytaj także:

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream

W poniedziałek odkryto wycieki gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Doszło do nich w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki.

Zobacz także: doradca prezydenta Paweł Sałek w Programie 1 Polskiego Radia

ng/koz/PAP//dorzeczy.pl//rp.pl/

Zobacz także

Zobacz także