Dostawy gazu skroplonego. Tylko w III kwartale PGNiG odebrał ich aż 14

W III kwartale Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu 14 dostaw gazu skroplonego. Dodatkowe 3 dostawy spółka PGNiG sprowadziła poprzez terminal w litewskiej Kłajpedzie.

2022-10-04, 15:07

Dostawy gazu skroplonego. Tylko w III kwartale PGNiG odebrał ich aż 14
Najwięcej dostaw gazu w trzecim kwartale tego roku pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

"Dzięki intensyfikacji odbioru ładunków skroplonego gazu ziemnego oraz efektywnemu wykorzystaniu stale rozwijanej infrastruktury przesyłowej możemy zapewnić odbiorcom stabilne dostawy w najbliższym sezonie grzewczym, a także w kolejnych latach" - powiedziała cytowana w komunikacie prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Dodała, że działający od kilku lat Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz uruchomiony kilka dni temu gazociąg Baltic Pipe to filary krajowego bezpieczeństwa energetycznego, które umożliwiają PGNiG skuteczną dywersyfikację importu gazu ziemnego. 

Najwięcej dostaw z USA

Najwięcej dostaw w trzecim kwartale tego roku pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Uzupełnieniem dostaw do Świnoujścia jest import skroplonego gazu ziemnego przez terminal w litewskiej Kłajpedzie.

W IV kwartale pierwsza dostawa do terminalu w Świnoujściu ma przypłynąć dziś - z Kataru. Gazowiec Tembek dostarczy około 120 mln m sześc. gazu ziemnego (po regazyfikacji). Będzie to 41. dostawa do terminalu w tym roku i 189. od początku działania gazoportu.

REKLAMA

Dywersyfikacja dostaw

Intensyfikacja dostaw LNG to ważny element działań dywersyfikacyjnych realizowanych przez PGNiG oraz uniezależniania Polski od dostaw gazu z Rosji. Łącznie od początku roku Grupa Kapitałowa PGNiG odebrała 46 ładunków o wolumenie ok. 51,9 TWh, co odpowiada ok. 4,5 mld m sześc. surowca po regazyfikacji, z czego do Świnoujścia trafiło 40 dostaw.

Pod koniec września PGNiG uzyskało w Kłajpedzie przydział mocy regazyfikacyjnych na lata 2023-2032. Rezerwacja umożliwi Spółce odbiór ładunków LNG o wolumenie ponad 0,5 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie. Sprowadzony w ten sposób gaz może być przesłany do Polski poprzez uruchomiony w maju tego roku gazociąg Polska-Litwa, podsumowano w materiale. 

Czytaj także:

PGNiG rezerwuje przeładunek gazu LNG w Kłajpedzie. To kolejny krok do bezpieczeństwa energetycznego Polski

REKLAMA

Udane wodowanie gazowca "Grażyna Gęsicka". To drugi z ośmiu statków zamówionych przez PGNiG

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej