more_horiz
Gospodarka

Udane wodowanie gazowca "Grażyna Gęsicka". To drugi z ośmiu statków zamówionych przez PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 12:47
Gazowiec "Grażyna Gęsicka" został zwodowany. To drugi z ośmiu statków zamówionych przez PGNiG do transportu LNG. Wraz ze zwodowanym kilka tygodni temu gazowcem "Lech Kaczyński" jednostka ta wejdzie do użytku w 2023 roku - poinformowała spółka PGNiG.
Statki będą wykorzystywane przede wszystkim do obsługi długoterminowych kontraktów na zakup LNG z USA.
Statki będą wykorzystywane przede wszystkim do obsługi długoterminowych kontraktów na zakup LNG z USA.Foto: PGNiG/Twitter

W 2020 r. Grupa PGNiG zawarła z norweską firmą armatorską Knutsen OAS Shipping umowę czarteru dwóch statków do przewozu skroplonego gazu LNG. W ubiegłym roku koncern rozszerzył tę umowę o dwa kolejne statki.

Będą one czarterowane i użytkowane wyłącznie przez PGNiG przez dziesięć lat. Na podstawie tego kontraktu norweski armator zlecił budowę w Korei Południowej gazowców.

Próby morskie

Właśnie zwodowany, kolejny z gazowców dla PGNiG, będzie mieć pojemność 174 tys. m3 skroplonego gazu ziemnego.

Realizacja całego zlecenia, zakładającego budowę ośmiu statków dla PGNiG zajmie jeszcze 3 lata.

"Pierwszy, który ma zostać nazwany imieniem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zwodowano w czerwcu tego roku. Obecnie prowadzone są prace wyposażeniowe związane z montażem zbiorników i pozostałej części instalacji gazowej. Kolejny etap zakłada przeprowadzenie prób morskich gazowca, które zweryfikują jego możliwości manewrowe. Stępka pod drugi statek - Grażyna Gęsicka - położona została kilka tygodni temu" - poinformowała spółka w lipcu tego roku.

9 mld m3 gazu

Statki będą wykorzystywane przede wszystkim do obsługi długoterminowych kontraktów na zakup LNG z USA. Podpisane do tej pory umowy z amerykańskimi producentami skroplonego gazu ziemnego przewidują dostawy ok. 9 mld m3 tego surowca po regazyfikacji.

PR24.pl, DoS/koz