more_horiz
Gospodarka

Dynamiczny wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce. Gorsze dane ze strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 11:30
Sprzedaż detaliczna w Polsce w sierpniu 2022 roku wzrosła o 8 procent rok do roku, po wzroście o 7,6 procent zanotowanych w lipcu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 0,7 procent
Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła mocniej niż w strefie euro
Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła mocniej niż w strefie euroFoto: Shutterstock/monticello

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są ponadto odsezonowane.

Słabe dane ze strefy euro

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w sierpniu w ujęciu miesiąc do miesiąca, spadła o 0,3 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,4 proc., po korekcie z +0,3 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się spadku o 0,5 proc miesiąc do miesiąca.

Sprzedaż detaliczna rok do roku spadła o 2 proc., po -1,2 proc. miesiąc wcześniej. Teraz spodziewano się -1,8 proc.

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów.

Dane GUS

Wcześniej Głowny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. wzrosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1 proc. 

"W sierpniu 2022 r. wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki z grup: farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 13,7 proc.), pozostałe (o 10,9 proc.), tekstylia, odzież, obuwie (o 8,4 proc.) oraz żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 7,4 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały podmioty handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 14,2 proc.)" - podał wtedy GUS. 

Czytaj także:

PAP Biznes/PR24.pl/mk/koz