Pełnomocnictwo także przez aplikację mobilną. Janusz Cieszyński ujawnił szczegóły

W przyłym roku będzie można udzielić elektronicznego pełnomocnitwa do załatwiania spraw urzędowych przez aplikację mobilną - poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

2022-10-21, 15:16

Pełnomocnictwo także przez aplikację mobilną. Janusz Cieszyński ujawnił szczegóły
27 proc. Polaków otrzymało w ostatnim czasie telefon lub e-mail z prośbą o podanie numeru PESEL. Oszuści wykorzystują dane kontaktowe, które są często łatwo dostępne, ponieważ "zbyt pochopnie dzielimy się nimi w sieci i innych miejscach".Foto: Shutterstock/THE YOOTH

- Chcemy wprowadzić w aplikacji możliwość udzielania pełnomocnictwa do załatwiania jakiejś sprawy urzędowej - poinformował Cieszyński w audycji RMF FM. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa mówił o planach dotyczących rozwoju aplikacji mObywatel. - Plan jest taki (...) aby w pierwszej połowie przyszłego roku te e-pełnomocnictwa były gotowe - dodał.

Pomocny mObywatel

Cieszyński powiedział, że za pośrednictwem aplikacji mObywatel "jeszcze" nie będzie można składać wniosków o paszport, ale wniosek taki "będzie można złożyć w przyszłym roku, po tym jak zostanie wdrożony drugi etap rejestru dokumentów paszportowych".

Minister zauważył, że "wnioski o paszport czy o dowód składamy raz na dziesięć lat, więc to jest coś co nie jest aż tak problematyczne". - Myślę, że znacznie bardziej przydatne są wnioski, które - po pierwsze - są składane przez większą grupę obywateli w jednym momencie, tak jak mieliśmy do czynienia z np. wnioskami o dodatki węglowe (...) lub takimi, które są składane często - dodał. - Dlatego chcemy w ramach aplikacji mObywatel udostępnić umożliwić dokonywanie płatności za czynności urzędowe" - powiedział. Jak doprecyzował chodzi o płatności, które wymagają udania się do kas lub przelewu bankowego. - Chcemy, żeby ta funkcjonalność była wbudowana w aplikację - podkreślił.

Wiele nowych rozwiązań

Cieszyński zaznaczył, że możliwość zamawiania węgla od samorządów przez aplikację nie jest planowana. - Wymagałoby to całego systemu transakcyjnego, który umożliwiłby obsługę tych operacji przez samorządu. Takiego zapotrzebowania nikt nie zgłaszał, natomiast mamy bardzo wiele innych rozwiązań m.in. uruchamiamy pierwsze formularze, które będą działały w aplikacji. To pierwszy krok w przejściu do nowej wersji aplikacji mObywatel - wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Cieszyński był także pytany o przyszły sposób płacenia podatków.

Czytaj także:

- Jeżeli chodzi o płatności podatkowe, to trzeba je podzielić na dwa rodzaje. Jedne to są takie, które są obsługiwane przez Ministerstwo Finansów i tam już dzisiaj można zapłacić online. Natomiast jeżeli chodzi o podatki, które już dzisiaj opłacamy w samorządach, to dzisiaj takiej możliwości nie ma i chcemy udostępnić jedną platformę, która pozwoli udostępnić takie płatności bez dodatkowych nakładów - mówił. Zapytany o termin wprowadzenia ułatwień w płatnościach "lokalnych podatków" odpowiedział, że "to też jest pierwsza połowa przyszłego roku, jeżeli dobrze pójdzie to nawet pierwszy kwartał"

PAP/IAR, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej