more_horiz
Gospodarka

Programu Inwestycji Dworcowych. PKP planuje otworzyć kolejne dworce w tym miesiącu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 11:50
- PKP SA planuje oddać do użytku w listopadzie pięć dworców kolejowych w ramach wartego ponad 2 mld zł Programu Inwestycji Dworcowych - poinformował rzecznik PKP SA Michał Stilger.
Zrealizowano już 61 inwestycji dworcowych, a w trakcie realizacji są 102 inwestycje
Zrealizowano już 61 inwestycji dworcowych, a w trakcie realizacji są 102 inwestycjeFoto: Twitter/PKP

- Jeszcze w listopadzie planujemy otworzyć dworce: Kraśnik, Sadurki, Świdnik Miasto, Kanie, Jastrząb. W grudniu i przyszłych i miesiącach będą otwierane kolejne obiekty - przekazał PAP Stilger.

W tym roku PKP SA oddało do użytku 18 dworców. Największych nakładów sięgających 33,9 mln zł wymagał - oddany do użytku w sierpniu tego roku - dworzec w Węglińcu, na dworzec w Kuźnicy Białostockiej wydano 19 mln zł, a trzecim, pod względem wielkości nakładów, był dworzec w Bolesławcu, który kosztował 16,4 mln zł netto.

W trakcie realizacji jest ponad 100 inwestycji

Z wcześniejszych danych PKP SA, na dzień 27 października tego roku, wynika, że zrealizowano już 61 inwestycji dworcowych, a w trakcie realizacji są 102 inwestycje z ogólnej liczby 192 przewidzianych do realizacji.

Wartość programu inwestycji dworcowych to prawie 2,7 mld zł, z czego na koniec września tego roku wydano 765,9 mln zł.

Więcej wygodnych wagonów

PKP Intercity ogłosiło w tym tygodniu największy w swojej historii pod względem liczby pojazdów przetarg taborowy. Po zakończeniu zamówienia zasoby przewoźnika powiększą się aż o 300 nowych wagonów, a prawo opcji umożliwia zakup dodatkowych 150. Kontrakt wprowadzi do oferty PKP Intercity nowy standard designu i komfortu podróżowania.

PKP Intercity oczekuje rozpoczęcia ich dostaw w 2025 roku. Nowe pojazdy będą wykorzystywane w kategorii średniej - jednej z trzech nowych kategorii połączeń, które PKP Intercity planuje uruchamiać w perspektywie 2030 roku. Pociągi kategorii średniej połączą główne aglomeracje, zatrzymując się w mniejszych ośrodkach, jak również będą kursować za granicę.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk