Programu Inwestycji Dworcowych. Dwa dworce na Mazowszu przejdą gruntowną modernizację
Właśnie rozpoczyna się remont budynków w Jaktorowie i Płochocinie. To kolejne tego typu inwestycje realizowane przez spółkę PKP, do której należą budynki dworcowe. Niedawno rozpoczęto remonty dwóch obiektów na półwyspie helskim. Wczoraj do użytku oddano natomiast odnowiony dworzec w Oleśnie.
2022-08-10, 15:44
Dworzec w Płochocinie, to niewielki budynek, który w 2019 roku został wpisany do rejestru zabytków ze względu na wartość artystyczną i architektoniczną. Oznacza to, że prowadzący prace będą musieli się stosować do wytycznych konserwatora.
Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Dziś wiadomo, że część podpiwniczenia budynku dworcowego zostanie zasypana. Na parterze znajdzie się hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni. Na tym samym poziomie zostaną umieszczone kasy biletowe, a także lokale komercyjne. Na piętrze znajdzie się natomiast lokal usługowy.
Tradycją stało się, że podczas remontów budynki dworcowe są dostosowywane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak i w tym przypadku kolejarze planują likwidację barier architektonicznych, a także ułatwienia dla osób niewidomych.
Na zewnątrz znajdzie się parking dla ponad 40 samochodów oraz wiata rowerowa. Remont będzie kosztował niespełna 12 milionów złotych, a wykonawca będzie miał 64 tygodnie od podpisania umowy na jego realizację. W czasie remontu pasażerowie będą korzystać z dworca tymczasowego.
REKLAMA
Modernizacja dworca w Jaktorowie
Duże zmiany czekają też pasażerów korzystających z dworca w Jaktorowie - miejscowością leżącą pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Żyrardowem. Dziś budynek dworca, to jednokondygnacyjna konstrukcja oddana do użytku prawie 70 lat temu. Jego bryła zostanie zachowana. Największą zmianą będzie nowa lokalizacja wejść do holu głównego. Obiekt zyska też nowoczesną, zgodną z dzisiejszym trendami architektonicznymi elewację z szarej cegły.
W budynku dworca znajdzie się poczekalnia oraz kasa biletowa. Na ten remont przeznaczono 56 tygodniu od podpisania umowy z wykonawcą.
Program dworcowy
Inwestycje zaplanowano w tak zwanym programie dworcowym, którego realizacja rozpoczęła się w 2016 roku, a potrwa do 2023 roku. W jego ramach kolejarze wyremontują około 200 obiektów dworcowych w całej Polsce.
- Modernizacja przywróci dworcom kolejowym na Helu oryginalny wygląd. Jest umowa na przebudowę
- Przebudowa dworca w Kołobrzegu. "Będzie wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta"
Efektem końcowym realizacji Programu Inwestycji Dworcowych będą wystandaryzowane, charakteryzujące się wysoką jakością dworce kolejowe, dostosowane do potrzeb pasażerów oraz systemu transportowego, a jednocześnie odpowiadające uwarunkowaniom lokalnym. Dworce kolejowe będą odpowiadać realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniając funkcje związane ze zmianą środków transportu, tak by skłonić podróżnych do korzystania z kolei.
W ramach realizacji inwestycji z Programu przewidziano wdrożenie rozwiązań energooszczędnych, obniżających koszty utrzymania dworców. Jednolity standard budynków pozwoli na wypracowanie spójnej polityki zarządzania nieruchomościami dworcowymi.
Wartość całego programu, to 1,6 miliarda złotych.
Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA