more_horiz
Gospodarka

Modernizacja przywróci dworcom kolejowym na Helu oryginalny wygląd. Jest umowa na przebudowę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 13:15
Klinkierowa elewacja, dwie poczekalnie, w tym jedna sezonowa, nowa wiata przy dworcu oraz zlokalizowany w sąsiedztwie obiektu parking dla samochodów i rowerów – tak zmieni się już niebawem dworzec w Kuźnicy na półwyspie Hel. PKP podpisały umowę na przebudowę dworca i przekazały plac budowy wykonawcy. Prace na dworcu ruszą już niebawem. Kolej przebuduje też dworzec w mieście Hel.
Projekt renowacji dworca w Helu . Modernizacja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.
Projekt renowacji dworca w Helu . Modernizacja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Foto: PKP Grupa SA.

Inwestycja w Kuźnicy  polegająca na przebudowie pochodzącego z 1927 roku dworca jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska.

Dzięki zaplanowanym robotom obiekt znów będzie obsługiwał podróżnych, a także odzyska swój historyczny wygląd. Z elewacji dworca zniknie tynk i zostaną przywrócone płytki klinkierowe w kolorze naturalnej cegły oraz detale architektoniczne. Nowe, stylizowane na historyczne okna i drzwi będą utrzymane w odcieniach ciemnobrązowych. Dach w części wyższej będzie pokryty dachówką karpiówką w kolorze cegły, a w niższej parterowej i na nowej wiacie blachą w kolorze ciemnoszarym. Bryłę dworca nocą podkreśli nowa iluminacja.

Dzięki przebudowie na dworcu zostanie przywrócona obsługa podróżnych. Będzie się ona odbywać w holu na parterze wyższej części budynku oraz sezonowo w poczekalni w niższej części dworca. Obydwie przestrzenie będą klimatyzowane, urządzone w nowoczesnych szarościach i wyposażone w ławki, gabloty, kosze, system informacji głosowej, a w holu dodatkowo pojawią się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku znajdą się również toalety oraz niewielka przestrzeń przeznaczona na wynajem, a także pomieszczenia techniczne.

Modernizacja stacji końcowej linii helskiej

Przebudowany zostanie także inny na tym samym półwyspie dworzec kolejowy w mieście Hel. Dzięki zaplanowanym robotom końcowy dworzec linii Reda – Hel, a także jeden z nielicznych obiektów czołowych w Polsce, odzyska swój historyczny wygląd. Renowację przejdzie unikatowa elewacja budynku o konstrukcji zwanej „murem pruskim”. Elementy drewniane będą pomalowane na kolor ciemnobrązowy, a powierzchnie pomiędzy nimi na biało. Nieznacznie zmieni się bryła dworca, gdyż od strony południowej zostanie zrekonstruowana otwarta wiata.

Dach obiektu w nowej odsłonie zostanie pokryty dachówką w kolorze naturalnej cegły. Dworzec zyska również nowe zegary oraz szyldy na elewacji. Ciekawym elementem pod wiatą od strony peronów będzie kącik przygotowany specjalnie dla dzieci. Najmłodsi znajdą tam ławki w kształcie lokomotywy i wagonów oraz kolorowe, okrągłe stoliki.

Modernizacja finansowana z Programu Inwestycji Dworcowych

– Podpisanie umowy na przebudowę dworca w Kuźnicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Zatoki Puckiej oraz ułatwi pasażerom podróżowanie po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 miliardy złotych na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel,

Czytaj także:

Koszt przebudowy dworca Kuźnica to 7 milionów złotych. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych to jesień 2023 roku. Koszt przebudowy dworca Hel to 9,35 miliona złotych. Zakończenie remontu jest planowane także na jesień przyszłego roku.

pr24.pl/IAR/Aleksander Pszoniak/PKJ