more_horiz
Gospodarka

Sieć Badawcza Łukasiewicz. Minister Maląg: jest łowcą talentów młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 16:10
- Sieć Badawcza Łukasiewicz, jako łowca talentów młodego pokolenia, przyczynia się do rozwoju Polski - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji "Łukasiewicz: 2000 nowych miejsc pracy dla innowatorów".
Minister Maląg: mimo trudnej sytuacji gospodarczej polski rynek pracy jest stabilny a wskaźnik bezrobocia od kilku miesięcy jest na historycznie niskim poziomie
Minister Maląg: mimo trudnej sytuacji gospodarczej polski rynek pracy jest stabilny a wskaźnik bezrobocia od kilku miesięcy jest na historycznie niskim poziomieFoto: Twitter/MRiPS

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas piątkowej konferencji poinformowali o zamiarze stworzenia w dwa lata 2000 atrakcyjnych miejsc pracy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister rodziny Marlena Maląg, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, była wicepremier i minister rozwoju, a obecnie posłanka PiS Jadwiga Emilewicz i blisko 200 członków studenckich kół naukowych z uczelni w całej Polsce, a także finaliści i laureaci olimpiad przedmiotowych pracujących w Łukasiewiczu.

- Dzisiaj inwestycja w kapitał ludzki, realizacja nowoczesnych, ambitnych projektów jest wyzwaniem, abyśmy budowali nowoczesne, silne państwo - powiedziała podczas konferencji szefowa MRiPS.

"Łowca talentów"

Podkreśliła, że "niezwykle ważne jest, by młodzi ludzie mogli rozwijać się zawodowo, odpowiednio odnaleźć się na rynku pracy i przyczyniać się do rozwoju Polski".

- Sieć Badawcza Łukasiewicz taką rolę spełnia jako łowca talentów młodego pokolenia - dodała minister Maląg.

Zwróciła uwagę, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej polski rynek pracy jest stabilny a wskaźnik bezrobocia od kilku miesięcy jest na historycznie niskim poziomie. Minister rodziny zaznaczyła, że wyzwaniem na najbliższy czas jest wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie promocji zatrudnienia.

List od premiera

Szefowa MRiPS odczytała także list premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników wydarzenia. Szef rządu podkreślił w nim, że szybkie łączenie osiągnięć naukowych z biznesem i wdrażanie ich w życie to najlepszy sposób na ożywienie i powodzenie gospodarki. Tym samym - jak mówił - ma to wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa i poprawę życia Polaków.

Premier wyraził przekonanie, że praca na rzecz polskiej nauki i gospodarki, jaką podejmują się badacze Łukasiewicza, "jest nie tylko atrakcyjna i może przenieść wielką satysfakcję, ale też wyznacza kierunki rozwoju".

- Inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa czy zrównoważona gospodarka i energia, które stały się państwa domeną, to właściwe i przyszłościowe wybory - podkreślił szef rządu.

Sieć w światowej czołówce

Wiceminister edukacji Wojciech Murdzek wskazał, że oferta pracy naukowej jest szansą dla młodych ludzi. Podkreślił, że Sieć Badawcza Łukasiewicz należy do światowej czołówki.

- Charakterystyczną cechą tej sieci jest realne odpowiadanie na to, co się dzieje w rzeczywistości. To unikatowy system wyzwań, przychodzą ludzie biznesu i mówią: utknęliśmy, kręcimy się w kółko nieefektywnie, a sieć Łukasiewicza takich wyzwań podjęła już ponad 2000. 1500 wyzwań, konkretnych rozwiązań, które są w realizacji to jest poziom 7 mld zł. Mówimy o megapotencjale - podkreślił wiceminister.

Współtwórczyni reformy, dzięki której powstała Sieć Badawcza Łukasiewicz, Jadwiga Emilewicz wskazała, że sieć jest drugą pod względem wielkości siecią badawczą w Europie.

- Kiedy powstała sieć, poziom zainteresowania naukowców, szefów podobnych instytucji z Europy Zachodniej i ze świata wzrósł bardzo szybko. Oczywiście pojedyncze, lekkie i zwinne łódeczki są atrakcyjne, ale to jest atrakcyjne do uprawiania amatorskiego sportu, jeżeli chce się wejść do pierwszej ligi, trzeba nabrać masy i mięśni i Łukasiewicz właśnie po to powstał - powiedziała Emilewicz.

Praca dla biznesu

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podkreślił, że celem strategicznym sieci jest praca dla biznesu.

- Lubimy niestandardowe metody pracy. Już sam system wyzwań Łukasiewicza był w polskich warunkach rewolucją - zaczęliśmy bardzo szybko i skutecznie zderzać potrzeby firm i potencjał naukowców. W ciągu 15 dni od otrzymania zgłoszenia przygotowujemy propozycję rozwiązania problemu technologicznego wraz z zespołem, budżetem i harmonogramem prac. Ten "one stop shop" położył kres niekończącym się wzajemnym poszukiwaniom między przedsiębiorcami i zespołami naukowców wyspecjalizowanych w danej dziedzinie - wyjaśnił Dardziński.

Z systemu wyzwań Łukasiewicza skorzystało ponad 800 firm.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 r. jako połączenie kilkudziesięciu instytutów badawczych. Na początku działania tworzyło ją 37 instytutów, obecnie, w wyniku procesów przekształceniowych, w sieci jest 26 instytutów, a w nich 4500 naukowców i inżynierów, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania pozwalające uzyskać przewagę w biznesie.

Sieć Badawcza Łukasiewicz pracuje z przedsiębiorcami, oferując rozwiązania, które usprawniają i unowocześniają prowadzenie ich działalności. Pomaga także polskim firmom tworzyć nowe produkty i sprawiać, że technologie są tańsze i efektywniejsze.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk