Ekspert z MRiT: ustawa o zarządzie sukcesyjnym jest dobrze oceniana, a wkrótce wejdą kolejne ułatwienia dla firm rodzinnych
- Dzięki ustawie dotyczącej zarządcy sukcesyjnego udało się uratować wiele mniejszych firm w Polsce, a pewnym dopełnieniem będą z pewnością przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnych - powiedział Andrzej Guzowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-11-30, 17:07
Jak wyjaśniał Andrzej Guzowski wprowadzenie przepisów o zarządzie sukcesyjnym miało przyczynić się do tego, aby firma nie kończyła swojej działalności wraz ze śmiercią właściciela, tylko mogła dalej się rozwijać w rękach kolejnego pokolenia. Dzięki ustawie możliwe jest uratowanie setek tysięcy polskich jednoosobowych przedsiębiorstw. Z analizy danych zawartych w bazie CEIDG wynika, że 8,7% przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG (ponad 227 tys.) ukończyło 65 lat. Z danych resortu wynika, że od momentu ustawienia nowych przepisów 4 lata temu powołanych zostało ponad 40 tys. zarządców sukcesyjnych.
Zarządcę za życia może powołać przedsiębiorca, a po jego śmierci spadkobiercy. Zdecydowaną większość zarządców powołują przedsiębiorcy. Według danych resortu dotychczas 2,8 tys. zarządców sukcesyjnych zostało powołanych przez spadkobierców.
- Roskład wniosków wskazuje, że najwięcej pojawia się ich w okresie świąt Wielkiej Nocy czy Bożego Narodzienia. Wynika to z faktu, że to właśnie wtedy rodziny spotykają się podejmują odpowiednie decyzję - dodał Guzowski.
Czym jest zarząd sukcesyjny
Zarządca sukcesyjny tymczasowo prowadzi sprawy przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych i podjęcia przez następców prawnych decyzji co do dalszych losów firmy. Jednak nie dłużej niż przez 2 lata, a w wyjątkowych przypadkach 5 lat od śmierci przedsiębiorcy.
Zarządca sukcesyjny niejako "działa w zastępstwie zmarłego przedsiębiorcy". Przysługują mu szerokie uprawnienia m.in.:
REKLAMA
- posługiwanie się NIP-em i firmą zmarłego przedsiębiorcy z dodatkowym oznaczeniem "w spadku";
- zarządzanie bieżącymi sprawami przedsiębiorstwa (zarządca samodzielnie dokonuje wszystkich czynności zwykłego zarządu, a czynności przekraczających zwykły zarząd – za zgodą spadkobierców;
- wyjątkowo jego uprawnienia może ograniczyć sąd opiekuńczy, jeżeli istniałaby groźba utraty przez małoletniego spadkobiercę majątku);
- wykonywanie praw i obowiązków pracodawcy;
REKLAMA
- zawieranie i wykonywanie umów cywilnoprawnych dotyczących działalności przedsiębiorstwa;
- wykonywanie decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem, np. koncesji, zezwoleń;
- korzystanie z firmowego konta przedsiębiorcy;
- rozliczanie podatków na takich zasadach, jak robi to przedsiębiorca;
REKLAMA
- uczestniczenie w postępowaniach sądowych i administracyjnych.
Fundacje rodzinne
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewiduje, że w pierwszej połowie przyszłego roku mogą wejść w życie przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnych.
Zdaniem Guzowskiego będzie to swoiste dopełnienie obecnie obowiązujących przepisów prawnych skierowanych tym razem do właścicieli większych przedsiębiorstw.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Posłuchaj
PR24/PR1/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA