Dotacje, pożyczki, poręczenia. Unijna pomoc trafi do pięciu polskich regionów

2022-12-05, 13:57

Dotacje, pożyczki, poręczenia. Unijna pomoc trafi do pięciu polskich regionów
W porównaniu ze styczniem oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy poprawiły się - podaje CBOS.Foto: APChanel/Shutterstock

Projekt rozporządzenia ws. zasad wsparcia z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji opublikowano na stronach RCL. Pomoc w formie dotacji, pożyczek, poręczeń i gwarancji trafi do województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, rozporządzenie będzie stanowić krajową podstawę prawną do przyznawania regionalnej pomocy inwestycyjnej ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Fundusz jest nowym unijnym mechanizmem, który ma wspierać regiony tzw. węglowe w procesie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 r.

Formy unijnej pomocy

Pomoc ma być udzielana w formie dotacji, pożyczek, poręczeń i gwarancji w pięciu województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, śląskim i wielkopolskim. Trafi do firm z obszarów wskazanych przez regiony w Terytorialnych Planach Sprawiedliwej Transformacji. Źródłem finansowania będą środki z FST dostępne w ramach pięciu regionalnych programów unijnej perspektywy finansowej 2021–2027.

W projekcie zapisano, że pomoc ma na celu łagodzenie skutków transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez finansowanie dywersyfikacji i modernizacji lokalnej gospodarki oraz łagodzenie negatywnych skutków dla zatrudnienia na obszarach wybranych do objęcia wsparciem z Funduszu. Jest udzielana na inwestycje początkowe.

Preferencja dla inwestycji

W przypadku dużego przedsiębiorcy w województwie dolnośląskim i wielkopolskim pomoc ma być udzielana wyłącznie na inwestycje początkowe na rzecz nowej działalności gospodarczej. Zaznaczono, że na wsparcie nie mogą liczyć inwestycje prowadzące wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych.

Czytaj także:

Warunkiem dofinansowania czy poręczenia jest zobowiązanie się przedsiębiorcy do utrzymania inwestycji początkowej: w przypadku dużych przedsiębiorstw przez co najmniej 5 lat od daty zakończenia jej realizacji, a w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców przez co najmniej 3 lata.

PAP/IAR/PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej