Ekspert: wprowadzenie minimalnego podatku dla międzynarodowych korporacji to krok w dobrym kierunku
Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za wprowadzeniem minimalnego podatku dla międzynarodowych korporacji. Teraz najważniejsze będzie to czy ostateczne przepisy będą wprowadzone szybko i czy będą skuteczne - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-12-14, 16:58
- Niektóre wielkie korporacje uciekały tam gdzie stawki podatkowe były niskie. Jedne kraje zyskiwały inne już nie. Rozwiązania w tym zakresie są ważne i istotne. Wydaje się jednak, że najważniejsze będzie to czy rozwiązania będą skuteczne - powiedział Soroczyński.
Polska zgłosiła wcześniej wątpliwości, ale nie zablokowała uruchomienia tak zwanej procedury pisemnej w sprawie zatwierdzenia 15-procentowego podatku nakładanego na największe podmioty gospodarcze.
Jak informuje Rada Europejska, Dyrektywa Rady, która ma zostać formalnie przyjęta przez Radę w drodze procedury pisemnej, zawiera wspólny zbiór przepisów dotyczących sposobu obliczania efektywnej minimalnej stawki podatkowej wynoszącej 15 proc., tak aby była ona stosowana spójnie i prawidłowo w całej Unii Europejskiej.
Dyrektywa ma zapewnić również skuteczne opodatkowanie w sytuacjach, w których spółka dominująca znajduje się w kraju trzecim o niskich stawkach podatkowych, który nie stosuje równoważnych przepisów.
REKLAMA
Wstępnie podano, że państwa członkowskie będą miały czas na wdrożenie przepisów do końca 2023 r.
Posłuchaj audycji:
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA
REKLAMA