more_horiz
Gospodarka

Najbliższa niedziela będzie handlowa? Zobacz, czy zrobisz zakupy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 15:20
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.
Zakupy w niedzielę. Zobacz, czy sklepy będą otwarte
Zakupy w niedzielę. Zobacz, czy sklepy będą otwarteFoto: Shutterstock/1000 Words

Najbliższa, pierwsza w tym roku niedziela handlowa przypada 29 stycznia. To pierwsza z siedmiu w tym roku, w które nie obowiązuje zakaz handlu. Po raz kolejny w niedzielę sklepy będą otwarte 2 kwietnia, tj. tydzień przed Wielkanocą.

Niedziele handlowe. Katalog wyłączeń

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki.

Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Wysoka kara 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów - kara ograniczenia wolności.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk