more_horiz
Gospodarka

Ceny biletów kolejowych. Premier: w ciągu dwóch tygodni chcemy je obniżyć

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 12:06
- W ciągu najbliższych dwóch tygodni chcemy doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier: trwają prace nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP Intercity
Premier: trwają prace nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP IntercityFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

- Trwają prace nad przekazaniem dodatkowych środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej. Doprowadzimy do tego, by nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - zapewnił premier.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki pytany był o efekt rozmów w sprawie obniżek cen biletów kolejowych.

Rozmowy z PKP Intercity

W zeszłym tygodniu (...) spotkałem się z ministrem infrastruktury panem Andrzejem Adamczykiem, a także z zarządem PKP Intercity i przekazałem informacje, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen tak, żeby jednocześnie inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona, żeby nie nadawać tych dodatkowych impulsów inflacyjnych, a z drugiej strony żeby przede wszystkim Polacy, obywatele, mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo no i właśnie po jak najniższych kosztach - powiedział premier.

Dodał, że trwają prace nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej.

- To jest ta zmora, która trapi wszystkie państwa Unii Europejskiej, również nas i chcemy po przekazaniu tych środków w ciągu najbliższych dwóch tygodni doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach - stwierdził Morawiecki.

Posłuchaj
00:18 IAR/FB: Premier Mateusz Morawiecki chciałby, aby w najbliższym czasie ceny biletów koleJowych powróciły do niższych cen (IAR) Premier Mateusz Morawiecki chciałby, aby w najbliższym czasie ceny biletów koleJowych powróciły do niższych cen (IAR)

Podwyżki cen biletów

5 stycznia PKP Intercity poinformowało, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów.

Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

W zeszły wtorek premier Morawiecki zapowiedział, że ws. cen biletów kolejowych w najbliższych dniach będzie rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury.

Na pewno na tym poziomie, na jakim dzisiaj ceny są (ceny biletów kolejowych - PAP) one nie pozostaną - zapewnił szef rządu.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk