more_horiz
Gospodarka

Wakacje kredytowe zostaną wydłużone? Premier Morawiecki: niczego nie wykluczam

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:41
- Nie ma w tym momencie planów, by przedłużać wakacje kredytowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki, dodając, że "niczego nie wyklucza". - Jeżeli inflacja będzie ponownie mocna, uderzy w zdolność do spłaty kredytów, to zareagujemy - wskazał.
Premier: jeżeli inflacja będzie ponownie mocna, uderzy w zdolność do spłaty kredytów, to zareagujemy
Premier: jeżeli inflacja będzie ponownie mocna, uderzy w zdolność do spłaty kredytów, to zareagujemyFoto: Shutterstock/Red ivory

W opublikowanym wywiadzie na portalu interia.pl szef rządu został zapytany o ewentualne przedłużenie wakacji kredytowych.

Niczego nie wykluczam. Jeżeli inflacja będzie ponownie mocna, uderzy w zdolność do spłaty kredytów, to zareagujemy - odpowiedział premier. 

Jak dodał, "nie ma w tym momencie planów, by przedłużać wakacje kredytowe".

- Jesteśmy dziś w drugim roku obowiązywania programu, dopiero teraz widzimy jego wpływ na ludzi, na kredytobiorców, na całą akcję kredytową i na tzw. poziom kredytów trudnych. Zobaczymy, jak będą kształtowały się stopy proc. w przyszłym roku, bo od tego zależy i kondycja gospodarstw domowych, i zdolność do zaciągania kredytów - powiedział premier.

Pytany, czy spodziewa się obniżki stóp procentowych w tym roku, odparł: - Myślę, że jest to możliwe, a nawet prawdopodobne - podkreślił. Jego zdaniem byłaby to ulga dla wielu rodzin.

Ceny surowców a inflacja

Premier Morawiecki zapewnił, że rząd już dzisiaj przygotowuje się do przyszłej zimy. - Zgromadziliśmy duże zapasy węgla - dodał.

Zdaniem premiera ten rok to rok potencjalnie wielu zmienności.

Jeśli będzie odbicie gospodarcze, to wtedy popyt na surowce wzrośnie, co przełoży się na wyższą inflację. Ceny węgla są dwa razy niższe niż były jeszcze cztery miesiące temu i ciągle spadają. W tym momencie można kupić tonę po 150-160 dolarów, a to jest impuls dezinflacyjny. Podobnie z gazem. Mieliśmy ponad 340 euro za MWh, a dziś jest wielokrotnie taniej. Jednak inne surowce, jak np. miedź, mogą dalej drożeć. Zwłaszcza w przypadku mocnego odbicia w Chinach. Tąpnięcie inflacyjne może być bardzo szybkie, ale równie dobrze - może być o wiele wolniejsze niż pokazują prognozy. I od tego uzależniamy nasze kolejne działania. Także związane z wakacjami kredytowymi - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Odbicie gospodarcze

Pytany, jak widzi odbicie gospodarcze, odparł, że od drugiej połowy tego roku. - W przypadku Polski tak, widzę szansę na V-kształtne, mocne odbicie, ponieważ mamy silne fundamenty: dług publiczny w relacji do PKB spada, finanse publiczne są zdrowe, deficyt budżetowy nie jest wysoki, wiele firm uratowanych przed bankructwem - wymienił premier Morawiecki.

Ocenił, że są to dobre parametry makroekonomiczne, które tworzą korzystny klimat wokół Polski.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk