Atak Rosji na Ukrainę. KPMG: co piąta firma odnotowała wzrost cyberataków od czasu wojny

2023-02-15, 13:36

Atak Rosji na Ukrainę. KPMG: co piąta firma odnotowała wzrost cyberataków od czasu wojny
Policja ostrzega przed internetowymi oszustwami na portalach handlowych.Foto: Shutterstock/Maksim Shmeljov

W ubiegłym roku 58 procent firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa - wynika z 6. raportu KPMG "Barometr cyberbezpieczeństwa". W tym samym okresie co piąte przedsiębiorstwo zaobserwowało wzmożoną aktywność hakerską przeciwko niemu w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Michał Kurek powiedział, że polskie firmy głównie obawiają się ataków zorganizowanych grup cyberprzestępców. W porównaniu do poprzednich lat, znacząco wzrosło też poczucie zagrożenia ze strony grup wspieranych przez obce państwa.

- Około cztery na dziesięć polskich firm obawia się tak zaawansowanych zagrożeń. Trudno tutaj nie dostrzec związku z trwającą obecnie cyberwojną związaną z agresją Rosji - powiedział Michał Kurek i dodał, że zagrożenie dotyczy głównie dostawców usług kluczowych, na przykład z sektora telekomunikacyjnego.

Wzrost cyberataków

Według raportu jedna trzecia firm działających w Polsce odnotowała również wzrost intensywności cyberataków na swoje systemy w 2022 roku.

Problemem dla przedsiębiorstw pozostają ataki typu ransomware, polegające na szyfrowaniu danych przez złośliwe oprogramowanie. Spotkało się z nimi 31 procent badanych firm. Po skutecznym zainfekowaniu komputerów lub całej firmowej sieci przestępcy żądają zapłacenia okupu za odblokowanie.

Michał Kurek z KPMG przypomniał, że większość ataków ransomware zaczyna się od napisania wiadomości mailowej do pracownika z linkiem do strony hakera lub zainfekowanym załącznikiem.

- Najczęściej wykorzystywane do tego są ataki socjotechniczne. W jakiś sposób trzeba nakłonić i zmanipulować użytkownika, aby otworzył załącznik czy wszedł na jakąś stronę, która następnie takie złośliwe oprogramowanie załaduje do przeglądarki. W kolejnym kroku, gdy hakerzy są już na naszym komputerze to próbują eskalować swoje uprawnienia - wyjaśnił ekspert.

Posłuchaj

Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG Michał Kurek mówi m.in., że co piąta firma odnotowała wzrost cyberataków od czasu wojny (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Inwestycje w bezpieczeństwo

Michał Kurek dodał, że według odpowiedzi udzielonych KPMG przez firmy, wszystkie były w stanie odtworzyć ciągłość działania bez konieczności zapłacenia okupu między innymi dzięki inwestycjom w kopie bezpieczeństwa kluczowych danych.

Pełen raport "Barometr cyberbezpieczeństwa" jest dostępny na stronie internetowej KPMG. Publikacja powstała na podstawie badania przeprowadzonego w grudniu 2022 roku na grupie 100 polskich przedsiębiorstw o średnich rocznych przychodach w wysokości co najmniej 51 milionów złotych.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej