more_horiz
Gospodarka

Przemysł ciężki w Polsce. Wiceminister Wesoły: oprócz budowy nowej stalowni nastąpi konsolidacja branży hutniczej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 13:55
- Przygotowujemy się do budowy nowej stalowni, to jest długa inwestycja, którą oceniamy na 5 lat - zapowiedział wiceminister, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły. Dodał, że rząd będzie też konsolidować branżę hutniczą.
To ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nieoparta na tych starych zasadach
To ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nieoparta na tych starych zasadachFoto: Shutterstock/DogukanKirimtayyif

Wiceminister, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że zamknięcie huty w Mariupolu w Ukrainie na skutek konfliktu zbrojnego - jednego z głównych dostawców stali do Polski i części Europy - pokazuje, że należy zainwestować w branżę hutniczą.

Konsolidacja spółek hutniczych

- Będziemy szukali tych dobry rozwiązań. Będziemy konsolidować ten rynek, nasze spółki hutnicze. (...) Przygotowujemy się do projektu budowy nowoczesnej stalowni opartej już o nowoczesne rozwiązania technologiczne - powiedział Marek Wesoły.

Poproszony przez PAP o szersze informacje na temat inwestycji i okresu jej powstania, odpowiedział: "to jest inwestycja, którą oceniamy na okres 5 lat, długa inwestycja, ale jesteśmy przekonani, że w kontekście tej branży warto to robić, a w międzyczasie konsolidować wszystkie spółki hutnicze, które posiadamy, restrukturyzować, robić zaplecze, przygotowywać kwestie związane z gromadzeniem złomu".

Ekologiczna stalownia 

Zaznaczył, że "to ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nieoparta na tych starych zasadach".

Przygotowujemy projekt, konstruujemy kwestie finansowania budowy tej stalowni, ale sprawa jest warta zachodu, jeśli chodzi o przemysł ciężki na Śląsku. Jest to również szansa dla Śląska - podkreślił wiceminister.

Posłuchaj
00:31 IAR/#Jasik/ Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły mówi o planach budowy nowej stalowni (IAR) IAR/#Jasik/ Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły mówi o planach budowy nowej stalowni (IAR)

Dodał, że rząd chce, żeby Polska była silnym graczem na arenie hutniczej i chce też być partnerem dla Ukrainy w odbudowie "i tu potrzebny jest nam przemysł hutniczy w dobrej kondycji" - wskazał Wesoły.

Zwrócił uwagę, że jest też strona prywatna. - Nie chcemy konkurować. Uważamy, że miejsca na rynku jest bardzo dużo. Spółki Skarbu Państwa w duecie ze spółkami prywatnymi będą wykonywały bardzo dobrą robotę - zauważył.

Wesoły tłumaczył, że "tak powinna wyglądać transformacja.

- Nie powinniśmy likwidować branży, bo przecież stal, będzie potrzebna w Europie, w Polsce. Nie możemy całkowicie wykluczyć tych elementów. Transformacja polega na unowocześnianiu przedsiębiorstw, które nie będą spełniały przepisów ekologicznych UE. Na projekt budowy stalowni patrzę, jako na projekt transformacyjny, z wielką szansą na bardzo dobre funkcjonowanie w przyszłości - podkreślił Wesoły. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk