more_horiz
Gospodarka

"Mamy podjętą strategiczną decyzję". Jacek Sasin deklaruje odbudowę przemysłu stalowego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 17:06
Kosztem ok. 5 mld zł do 2027 r. katowicki Węglokoks planuje wybudować w Rudzie Śląskiej nową stalownię o zdolności produkcyjnej 1 mln ton stali rocznie. Jesteśmy zdecydowani, żeby polski przemysł stalowy - ten, który jest w rękach państwa - został odbudowany - zadeklarował wicepremier Jacek Sasin.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych/twitter

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych uczestniczył we wtorek w Katowicach w prezentacji projektu Węglokoksu. Wcześniej w Rudzie Śląskiej spotkał się z reprezentantami załogi należących do Węglokoksu spółek związanych z Hutą Pokój. Nowa, zeroemisyjna stalownia ma powstać na terenie dawnej stalowni konwektorowej w Rudzie Śląskiej.

Odbudowa przemysłu stalowego

- Dziś w Europie brakuje stali, dlatego tak ważne jest dzisiaj inwestowanie - w przypadku Polski - w odbudowę przemysłu stalowego, hutnictwa stali" - podkreślił w Katowicach wicepremier, przypominając, że przed kilkoma laty Węglokoks skupił aktywa hutnicze należące do Skarbu Państwa, ratując je przed bankructwem. Teraz mają one być rozwijane i uzupełnione o segment produkcji stali.

- Dzisiaj mamy podjętą strategiczną decyzję [...], aby zainwestować pieniądze i aby odbudować hutnictwo stalowe - tę część, która jest w rękach państwa - zapewnił Jacek Sasin.

Pieniądze na nowe inwestycje

- Zostały już podjęte konkretne działania - 560 mln zł to pierwsze pieniądze, które trafiają dzisiaj na inwestycje do spółek hutniczych funkcjonujących w ramach Węglokoksu. To są pieniądze w ramach funduszu reprywatyzacji na dokapitalizowanie dla tych spółek. Ale przed nami większe wyzwania - już został przygotowany w Węglokoksie projekt nowej stalowni - nowoczesnej, z piecami elektrycznymi, które będą przetapiały złom - powiedział wicepremier.

- To inwestycja, która będzie kosztować ok. 5 mld zł i powinna być zrealizowana do 2027 roku. Ona da polskiemu rynkowi milion ton stali rocznie - to będzie bardzo wyraźna poprawa na rynku stali. Jesteśmy zdecydowani, żeby te działania kontynuować i żeby polski przemysł stalowy - ten, który jest w rękach państwa - został odbudowany - zadeklarował szef MAP.

Wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki

Jak podał Węglokoks, szacunkowe przychody nowej stalowni ze sprzedaży to 4,5 mld zł rocznie, ze średnią marżą sprzedaży w wysokości 8 proc.

Czytaj także:

- Dzięki inwestycji zmniejszy się import wyrobów stalowych do Polski, a co za tym idzie, polepszeniu ulegnie bilans handlu zagranicznego i nastąpi akumulacja korzyści finansowych w polskiej gospodarce. Zwiększy się bezpieczeństwo i podniesie konkurencyjność polskiej gospodarki oraz stworzone zostaną możliwości zagospodarowania terenów i rozwoju pracowników - poinformowała katowicka spółka.

Posłuchaj

00:27 11882456_1.mp3 Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że państwowy Weglokoks zbuduje w Rudzie Śląskiej nowoczesną stalownię za 5 miliardów złotych. (IAR)

Czytaj także:

Do grupy Węglokoksu należą hutnicze spółki: Huta Łabędy, Walcownia Blach Grubych Batory, Huta Pokój Profile oraz Huta Pokój Konstrukcje.

PR24, akg