more_horiz
Gospodarka

Czy zawirowania na rynku bankowym w Europie grożą destabilizacją całego sektora? Unijni liderzy uspokajają

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 16:25
Przywódcy unijni rozmawiali o zawirowaniach na rynku bankowym. Wspólnie z szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde szefowie rządów dyskutowali m.in. o upadku Credit Suisse.
Przywódcy unijni twierdzą, że europejski system bankowy jest stabilny.
Przywódcy unijni twierdzą, że europejski system bankowy jest stabilny.Foto: Shutterstock/Simon Zenger

Jeden z największych europejskich banków stanął na krawędzi bankructwa i musiał zostać przejęty przez UBS przy wsparciu szwajcarskiego rządu.

Dostęp do kapitału

Według premiera Mateusza Morawieckiego kluczowe jest teraz, by małe i średnie firmy zachowały dostęp do kapitału. Dodał również, że sytuacja gospodarcza Polski jest dobra.

Unijni przywódcy dyskutowali również o tym, dlaczego instytucje finansowe wcześniej nie dostrzegły, że Credit Suisse zmierza ku upadkowi.

Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza - system bankowy w Europie jest stabilny.

Scholz był dopytywany przez dziennikarzy, jak jego optymizm ma się do faktu, że akcje Deutsche Bank w ostatnim czasie wyraźnie straciły na wartości.

Scholz: Deutsche Bank jest rentowny

Zdaniem kanclerza Deutsche Bank jest rentowny i "nie ma powodów, by wątpić w jego przyszłość". - Deutsche Bank gruntownie zreorganizował i zmodernizował swój model biznesowy i jest bardzo rentownym bankiem - podkreślił Scholz.

Czytaj także:

Diagnozę szefa niemieckiego rządu podziela premier Holandii Rutte, który wyraził przekonanie, że kryzys bankowy w strefie euro jest mało prawdopodobny.

Posłuchaj

00:17 12268867_1.mp3 Według premiera Mateusza Morawieckiego obecnego na szczycie unijnych przywódców w Brukseli - kondycja polskiej gospodarki jest dobra. (IAR)

Informacyjna Agencja Radiowa/PAP/PR24/akg