more_horiz
Gospodarka

Luka w VAT w 2022 r. Wiceminister Soboń: będzie zbliżona do poziomu z 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 15:09
- Luka w VAT w 2022 r. będzie na poziomie zbliżonym do tej z 2021 r., kiedy wyniosła ona 4,3 proc. - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Wiceminister Soboń:  to nie jest wyjątkowa sytuacja, do której doszło tylko w jednym roku podatkowym
Wiceminister Soboń: to nie jest wyjątkowa sytuacja, do której doszło tylko w jednym roku podatkowymFoto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

- Nie podajemy jeszcze danych za 2022 r., bo one będą za kilka miesięcy, ale już dzisiaj mogę powiedzieć, że luka w VAT będzie na poziomie zbliżonym do tej z 2021 r., kiedy wyniosła ona 4,3 proc. - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Dodał, że to oznacza, że niski poziom luki w VAT jest zjawiskiem trwałym.

- To oznacza, że ta mała luka, która jest dzisiaj, jest zjawiskiem trwałym, to nie jest wyjątkowa sytuacja, do której doszło tylko w jednym roku podatkowym - powiedział Artur Soboń. 

Zmiany w matrycy VAT i "tarcze"

Jesteśmy tym rządem, który sprawił, że podatki w Polsce są na niższym poziomie i jednocześnie realizują politykę państwa, związaną m.in. ze wsparciem rodziny. Od 2016 roku wprowadziliśmy ok. 30 rozwiązań, które obniżyły podatki - stwierdził Soboń.

Do tych rozwiązań zaliczył także zmiany w matrycy VAT, wskutek których więcej grup towarowych korzysta z obniżonych stawek. Wskazał również na tarcze antyinflacyjne, w ramach którego w 2022 r. obowiązywały niższe stawki podatkowe np. na paliwa czy gaz.

- W 2022 r. wprowadziliśmy tarczę antyinflacyjną, polegającą na obniżce VAT do stawek minimalnych lub nawet poniżej. Kosztowało to budżet 37 mld zł - powiedział także Soboń.

Przypomniał, że tarcza antyinflacyjna objęła także obniżki akcyzy, m.in. na paliwa i energię elektryczną.Tutaj koszt dla budżetu był niższy i wyniósł 3,2 mld zł - dodał Artur Soboń. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk