more_horiz
Gospodarka

GDDKiA: oferty na modernizację autostrady A2 z Warszawy do Łodzi otwarte

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 16:43
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty na dokumentację niezbędną do rozbudowy autostrady A2 między Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu. Zgłosiło się osiem firm.
Autostrada A2 zostanie zmodernizowana.
Autostrada A2 zostanie zmodernizowana.Foto: Shutterstock/ABCDstock

Najtańsza oferta opiewa na kwotę 22,8 milionów złotych, a najdroższa na prawie 60 milionów złotych. Oznacza to, że siedem ofert mieści się w kwocie przeznaczonej przez nas na realizację zadania, a jedna ją przekracza. Oferty będą teraz badane i w drugiej połowie roku zostanie wyłoniony wykonawca.

Opracowanie koncepcji programowej

Inwestycja jest konieczna za sprawą stałego wzrostu natężenia ruchu i spodziewanego jeszcze większego, związanego z dojazdami do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dane z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu pokazały, że pomiędzy węzłami Łódź Północ i Skierniewice średnio na dobę przejeżdża ok. 50-53 tysięcy pojazdów, a pomiędzy węzłami Pruszków i Konotopa ponad 93 tysięcy.  

Zarówno dla województwa łódzkiego i mazowieckiego zostały już opracowane zostały elementy koncepcji programowej dla poszerzenia autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu na długości około 89 kilometrów.

Ruch na autostradzie będzie utrzymany

Między węzłami Łódź Północ i Pruszków autostrada będzie miała trzy pasy ruchu, a dalej do węzła Konotopa - cztery pasy ruchu na każdej z jezdni.

Czytaj także:

Przedsięwzięcie będzie realizowane w systemie tradycyjnym, najpierw drogowcy przygotują projekt, a następnie ogłoszą przetarg na budowę.

Rozbudowa będzie prowadzona przy zachowaniu ruchu na autostradzie. Jej efektem będzie nie tylko dodatkowy pas ruchu, ale też między innymi modernizacja oświetlenia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Aleksander Pszoniak/PR24/akg