more_horiz
Gospodarka

Zagraniczne instytucje dobrze oceniają perspektywy polskiej gospodarki. Czeka nas szybki wzrost

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 14:00
Instytucje międzynarodowe optymistycznie oceniają długoterminowe perspektywy rozwoju Polski. Komisja Europejska, Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zgodnie przyznają, że polska gospodarka powinna się rozwijać w tempie zbliżonym, bądź przekraczającym, 3 proc. rocznie.
Z gospodarki napływają pozytywne informacje.
Z gospodarki napływają pozytywne informacje.Foto: TTstudio/ Shutterstock

"Wzrost gospodarczy w latach 2023 i 2024 będzie słabszy niż potencjał polskiej gospodarki. Spodziewamy się, że PKB powiększy się w tym roku tylko o 0,8 proc. Tempo wzrostu wydatków konsumpcyjnych będzie wyraźnie niższe niż w ubiegłych latach" - przyznają analitycy PIE.

Jak wskazują, gospodarkę napędzać będą głównie inwestycje oraz eksport netto, co jednak będzie umiarkowanym motorem. Przy takiej strukturze tempo wzrostu jeszcze w 2024 r. wyniesie 2,2 proc. Będzie to jednak przejściowe spowolnienie.

Szybkie tempo rozwoju

Instytucje międzynarodowe wskazują, że Polska gospodarka będzie rozwijać się w szybkim tempie w kolejnych latach. Najbardziej optymistyczny scenariusz przedstawia Bank Światowy i szacuje, że gospodarka powinna rosnąć średnio o 4 proc. rocznie do 2030 r.

Analitycy wskazują, że kluczową szansą jest wzrost aktywności zawodowej polskiego społeczeństwa oraz rozwój umiejętności cyfrowych. Przytaczają również wyzwania, przed którymi stoi Polska, m.in. kosztowną transformację energetyczną oraz konieczność zwiększania aktywności zawodowej osób starszych.

Nawet najmniej optymistyczne szacunki wskazują, że długoterminowe tempo wzrostu będzie zbliżone do 3 proc. MFW prognozuje, że w latach 2025-2028 PKB Polski będzie rosnąć średnio o 3,3 proc. rocznie.

W raporcie z misji Article IV Fundusz wskazuje, że wzrost będzie napędzany głównie przez inwestycje, np. w ramach krajowego planu odbudowy, oraz tzw. nearshoring, czyli przenoszenie produkcji z Azji do Europy. Dodatkowo wzrost gospodarczy Polski ma pobudzać wzrost zatrudnienia uchodźców z Ukrainy.

Także Komisja Europejska szacuje, że potencjalny produkt PKB Polski powinien rosnąć w kolejnych 2 latach średnio o około 3,1 proc. W komentarzu do prognoz instytucja ta zwraca uwagę na "napływ inwestycji bezpośrednich oraz potencjalne pozytywne skutki nakładów zbrojeniowych" - napisano w notatce PIE.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib

REKLAMA