more_horiz
Gospodarka

Microsoft uruchamia centrum przetwarzania danych. Znamy lokalizacje

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 12:09
Microsoft uruchamia w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze: Azure Poland Central - poinformował koncern. Jak dodano, chmurowe centrum to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy.
Chmurowe centrum Azure Poland Central to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy
"Chmurowe centrum" Azure Poland Central to trzy niezależne lokalizacje w okolicach WarszawyFoto: Shutterstock/Nopparat Khokthong

Amerykański koncern Microsoft wskazał, że inwestycja ma wspierać transformację cyfrową w Polsce w ramach Polskiej Doliny Cyfrowej.

Jak podała spółka, "chmurowe centrum" Azure Poland Central to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju.

- Jako Microsoft chcemy być zaufanym partnerem waszego kraju, waszych firm, waszych działań, waszych innowacji we wszystkich branżach, we wszystkich nadarzających się okazjach i jesteśmy tutaj po to, żeby to wszystko odbywało się bezpiecznie" - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter.

- Zdolności, które udostępniamy, pozwalają na nowo przemyśleć, co dla państwa organizacji znaczy cyberbezpieczeństwo, cyberobrona, a także, co to oznacza dla rządu. Jako Microsoft dajemy państwu możliwość korzystania z tej technologii tu lokalnie, wewnątrz waszego kraju, także we współpracy z rządem. (...) Jesteśmy tutaj, żeby napędzać innowacje i chciałbym państwa zachęcić do bardziej agresywnego korzystania z technologii - dodał.

Transformacja jest fundamentem

- Do udanej transformacji, będącej fundamentem pomyślnego rozwoju gospodarki, niezbędne są zaufanie, bezpieczeństwo i innowacyjność. Cieszę się, że Microsoft od kilku dekad inwestuje w rozwój Polski - powiedział Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. 

Według badania PwC CEO Survey 2023, ponad połowa prezesów w Polsce (54 proc.) uważa, że ich firmy nie będą rentowne, jeśli nie dokonają transformacji. Inwestowanie w automatyzację, podnoszenie kwalifikacji, chmurę, sztuczną inteligencję i inne zaawansowane technologie cyfrowe to kluczowe priorytety na ten rok. Zaufana chmura Microsoft może wspierać tę cyfrową transformację, z dostępem do technologii chmurowych w polskim regionie, takich jak Microsoft Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 i usług Power Platform.

Rozwijać się i konkurować

Jak przekazał Microsoft, Azure Poland Central zapewni użytkownikom platformy chmurowej przewagę konkurencyjną w zakresie szybkości operacyjnej oraz ograniczenia przeciążeń i opóźnień do minimum. Zgodnie z zapowiedziami spółki klienci mają otrzymać narzędzia i możliwości do lepszej skalowalności biznesu i globalnej ekspansji, co - wskazano - pozwoli im rozwijać się i konkurować na rynku światowym.

"Według IDC Research w ciągu najbliższych czterech lat nowy region przetwarzania danych pomoże wyeliminować niektóre bariery w adopcji chmury w regionie i będzie odpowiadał za około 16,5 proc. nowych przychodów (45,7 miliarda dolarów) do 2026 roku" - poinformowano.

Spółka zwróciła uwagę, że region chmury Microsoft w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych w Polsce, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową

Microsoft wskazał, że otwarcie polskiego regionu chmury jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i niezawodny dostęp do usług chmurowych.

"Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej" - przekazała amerykańska firma technologiczna.

Dostawca chmury obliczeniowej Azure przytoczył badania PwC CEO Survey 2023, zgodnie z którymi 54 proc. prezesów w Polsce uważa, że ich firmy nie będą rentowne, jeśli nie dokonają transformacji cyfrowej.

"Inwestowanie w automatyzację, podnoszenie kwalifikacji, chmurę, sztuczną inteligencję i inne zaawansowane technologie cyfrowe to kluczowe priorytety na ten rok. Zaufana chmura Microsoft może wspierać tę cyfrową transformację, z dostępem do technologii chmurowych od dziś dostępnych w polskim regionie, takich jak Microsoft Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 i usług Power Platform" - przekazali przedstawiciele spółki.

- Polska jest pionierem w regionie Europy Środkowo - Wschodniej, jeżeli chodzi o poziom cyfryzacji usług publicznych. Sektor finansów nie jest tu wyjątkiem, usługi takie jak e-PIT czy e-Urząd Skarbowy pokazują, że polska administracja publiczna potrafi skutecznie budować rozwiązania cyfrowe zyskujące w krótkim czasie powszechną popularność i sympatię użytkowników. Udostępnianie takich usług wymaga jednocześnie zapewnienia najwyższych standardów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przetwarzanych danych, co w obecnej sytuacji geopolitycznej dodatkowo zyskuje na znaczeniu - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana w komunikacie. 

Polska Dolina Cyfrowa to projekt współtworzony przez Microsoft, który ma na celu wspomaganie transformacji cyfrowej w Polsce. W projekcie uczestniczą m.in. Grupa PGE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Żabka Polska.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk