more_horiz
Gospodarka

Autostrada A1 gotowa. Drogowcy zakończyli budowę brakującego odcinka

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 16:00
Pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem można już poruszać się z prędkością 140 kilometrów na godzinę po pełnoprawnej autostradzie. Zakończyły się więc nie tylko wszystkie prace na tym odcinku, ale także wieloletni proces budowy autostrady A1 w Polsce.
Pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem można poruszać się z prędkością 140 kmh po pełnoprawnej autostradzie.
Pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem można poruszać się z prędkością 140 km/h po pełnoprawnej autostradzie. Foto: Twitter/Maciej Zalewski/GDDKiA

Ostatni z odcinków realizacyjnych ma ponad 24 kilometry długości, dwie jezdnie o nawierzchni betonowej po trzy pasy ruchu każda. Już pod koniec grudnia ubiegłego roku kierowcy mogli korzystać z całej szerokości obu jezdni, jednak z ograniczeniem do 100 kilometrów na godzinę.

 Dwie nowe jezdnie już gotowe

Trwały jeszcze prace w otoczeniu trasy głównej. Aktualnie jest to już pełnoprawna autostrada, po której samochodem osobowym, motocyklem lub pojazdem ciężarowym o masie całkowitej do 3,5 tony można zgodnie z przepisami jechać z prędkością 140 kilometrów na godzinę. Na całym, ponad 80-kilometrowym betonowym odcinku od Tuszyna do początku obwodnicy Częstochowy kierowcy mają do dyspozycji dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Trwają jeszcze prace nad dobudowaniem trzeciego pasa ruchu na krótkim, początkowym odcinku obwodnicy Częstochowy, które nie jednak powodują utrudnień w ruchu. 

Pierwszy odcinek autostrady A1 oddano do ruchu w 1989 roku, a 30 lat później ruszyła jego przebudowa. Chodzi o trasę z Tuszyna pod Łodzią do Piotrkowa Trybunalskiego. Północna część A1, ponad 150 kilometrów od Rusocina pod Gdańskiem do Torunia, została wybudowana przez koncesjonariusza w latach 2005 - 2011.

Część międzynarodowego szlaku transportowego łączącego Morze Bałtyckie i Adriatyk

Pięć lat później autostradą można było dojechać ponad 180 km dalej, do Tuszyna. W latach 2007 - 2014 zrealizowano nieco ponad 90 km A1 umożliwiając przejazd od Pyrzowic do granicy z Czechami w Gorzyczkach. W latach 2015 - 2019 oddano blisko 60 km autostrady po nowym przebiegu, omijającej Częstochowę i łączącej się z A1 w Pyrzowicach.

W 2018 roku drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali umowy na przebudowę starej A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzech odcinków DK1 od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy. W kwietniu 2019 roku, zawarto umowę na przebudowę ostatniego fragmentu trasy, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. To łącznie nieco ponad 80 kilometrów trasy. 

Czytaj także:

Teraz kierowcy mają do dyspozycji całą autostradę A1, ponad 560 kilometrów od Rusocina do Gorzyczek. Trasę z centrum Gdańska do granicy z Czechami można przejechać pojazdem osobowym, nie przekraczając dopuszczalnej prędkości, w czasie ok. 5 godzin z przerwą na odpoczynek. 

Autostrada A1 to część międzynarodowego szlaku transportowego łączącego Morze Bałtyckie i Adriatyk.

Aleksander Pszoniak/PR24/akg

REKLAMA