more_horiz
Gospodarka

Hodowla trzody na własne potrzeby. Minister Telus: dziś podpiszę rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 14:57
- Do końca dnia podpiszę rozporządzenie pozwalające na trzymanie świń na własne potrzeby; każdy rolnik będzie mógł mieć na własne potrzeby jedną lochę lub 10 tuczników - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus.
Każdy rolnik będzie mógł mieć na własne potrzeby określoną liczbę trzody chlewnej
Każdy rolnik będzie mógł mieć na własne potrzeby określoną liczbę trzody chlewnej Foto: Shutterstock/didesign021

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odniósł się do pytania, dotyczącego spadku pogłowia sztuk trzody chlewnej i spadku liczby stad świń.

- Jeśli mowa jest o stadach, to owszem, liczba stad w Polsce się zmniejszyła ze względu na ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń-PAP), ale pogłowie świń się nie zmieniło, liczba tuczników wynosi ok. 10 mln - powiedział Robert Telus.

Jak mówił, dzisiaj podpisze rozporządzenie, które będzie pozwalało na chów na własne potrzeby. - Wracamy do sytuacji, w której każdy rolnik będzie mógł na własne potrzeby trzymać lochę lub 10 tuczników - stwierdził minister rolnictwa.

Zapewnił, że rozporządzenie podpisze do końca dnia.

Sprzedaż zboża hodowcy

- Każdy rolnik, który sprzeda zboże hodowcy drobiu czy trzody chlewnej, ma również dopłatę do zboża - podkreślił także minister Telus, prostując nieprawdziwe informacje w tej sprawie.

Media rolnicze, m.in. Tygodnik Poradnik Rolniczy, podawały, że hodowcy drobiu i trzody chlewnej przez dopłaty do zbóż mają problemy z zakupem ziarna i nasion na paszę dla swojego inwentarza, bo ARiMR nie uznaje ich za podmioty skupujące zboże. W związku z tym rolnicy nie chcą sprzedawać im swoich plonów - pisał TPR.

Podczas poniedziałkowego briefingu minister rolnictwa Robert Telus sprostował: "każdy rolnik, który sprzeda zboże hodowcy drobiu czy trzody chlewnej, ma również dopłatę do zboża".

Projekty ustaw

Szef MRiRW przypomniał też o projektach ustaw, którymi Sejm zajmie się na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu. Pierwszy z nich - rządowy projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa - zakłada powołanie funduszu gwarancyjnego wypłacającego rekompensaty producentom rolnym, którzy nie dostali zapłaty za produkty rolne od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych.

Jak wyjaśnił Telus, dzięki powołaniu FOR rolnik otrzyma zapłatę za produkt, a z nieuczciwym przedsiębiorcą będzie się sądził Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - Fundusz będzie składał się z dwóch pozycji. Pierwsza jest z budżetu państwa. To jest 150 mln zł. Druga jest od podmiotów skupujących produkty rolne w wysokości 0,125 proc. - powiedział minister.

Kolejny projekt, który będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, to projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Trzecia ustawa - dodał - dotyczy budowy silosów.

- Zależy nam, by silosy były budowane w jak największych ilościach. Silosy naziemne o pojemności do 250 m sześc. będą na zgłoszenie. Tam jest zapis, że nie mogą być wyższe niż 15 m. Również na zgłoszenie będą budynki gospodarcze, wiaty o prostej konstrukcji, o powierzchni do 300 m kw. - powiedział Telus.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA