more_horiz
Gospodarka

Jest decyzja Komisji Europejskiej. Węgierski koncern MOL może przejąć OMV Slovenija

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 09:38
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez węgierski koncert naftowo-gazowy MOL drugiego największego słoweńskiego operatora stacji benzynowych OMV Slovenija. Jako warunek KE wskazała sprzedaż przez MOL 39 stacji Grupie Shell.
Węgierski koncern posiada obecnie ponad 2 tys. stacji benzynowych pod różnymi markami w 10 krajach
Węgierski koncern posiada obecnie ponad 2 tys. stacji benzynowych pod różnymi markami w 10 krajachFoto: Shutterstock/Emilio100

- MOL i OMV są jednymi z największych dostawców paliw w Słowenii. Musimy upewnić się, że rynek paliw pozostanie otwarty i konkurencyjny, zwłaszcza w kontekście obecnego kryzysu energetycznego - powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.

- W następstwie środków zaradczych zaproponowanych przez MOL, konsumenci w Słowenii będą nadal mieli dostęp do paliwa po konkurencyjnych cenach - dodała.

Szczegóły przejęcia

W lutym słoweńska agencja prasowa STA informowała, że węgierski koncern naftowo-gazowy MOL jest gotów sprzedać część swoich aktywów, aby uzyskać zgodę KE na przejęcie stacji benzynowych OMV w Słowenii.

W 2021 roku MOL zakupił 92,25 proc. udziałów w OMV Slovenija za 301 mln euro, wcześniej posiadając już 7,75 proc.

W połowie 2022 roku Komisja Europejska rozpoczęła kontrolę koncentracji, stwierdzając we wstępnym dochodzeniu, że transakcja może doprowadzić do zmniejszenia konkurencji na słoweńskim rynku sprzedaży detalicznej paliw.

OMV Slovenija ze 119 stacjami jest drugim największym operatorem w kraju; na pierwszym miejscu z 318 stacjami jest grupa Petrol. Po transakcji z 2021 roku MOL ma w Słowenii 172 punkty dystrybucyjne.

Stacje paliw w 10 krajach

Węgierski koncern posiada obecnie ponad 2 tys. stacji benzynowych pod różnymi markami w 10 krajach Europy Środkowej i Południowej, w tym na Węgrzech, w Chorwacji, w Czechach, Rumunii, Słowenii, na Słowacji, a także w Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Czarnogórze.

Pod koniec 2022 roku MOL przejął również - w ramach umowy z PKN Orlen - ponad 400 punktów dystrybucyjnych w Polsce, działających dotychczas pod marką Lotos. Porozumienie było związane z fuzją PKN Orlen i Grupy Lotos.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA