more_horiz
Gospodarka

Jak wzrosły wynagrodzenia i zatrudnienie w kwietniu? GUS podał najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 10:20
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 r. wyniosło 7430,65 zł, co oznacza wzrost o 12,1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w tym samym okresie wzrosło o 0,4 proc. 
GUS przedstawił najnowsze dane dotyczące  m.in. wynagrodzenia i produkcji przemysłowej
GUS przedstawił najnowsze dane dotyczące m.in. wynagrodzenia i produkcji przemysłowejFoto: Shutterstock/Quality Stock Arts

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc i wyniosło 6 524,3 tys. etatów. Konsensus rynkowy to 12,1 proc. wzrostu rdr w przypadku płac i 0,3 proc. wzrostu rdr w przypadku zatrudnienia.

Wynagrodzenia w kwietniu

"Spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w kwietniu 2023 r. względem marca 2023 r. spowodowany był mniejszą skalą dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu, m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii kwartalnych, rozliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, a także wypłat odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisano w komentarzu do danych.

"Spadek płac odnotowano m.in. w sekcji "Informacja i komunikacja" (o 6,4 proc.), gdzie wynagrodzenia zmniejszyły się do 12.759,84 zł (miesiąc wcześniej wynosiły 13.633,44 zł).

Natomiast wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto miał miejsce, m.in. w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" (o 32,8 proc.), w której wynagrodzenia wyniosły 10.854,40 zł (miesiąc wcześniej wynosiły 8.175,83 zł) oraz "Górnictwo i wydobywanie" (o 28,7 proc.), gdzie płace wzrosły do 13.271,41 zł (miesiąc wcześniej wynosiły 10.312,43 zł)

Ceny producentów

Ceny produkcji przemysłowej w kwietniu 2023 r. wzrosły rdr o 6,8 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,7 proc., podał także Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w kwietniu wzrosły o 7,0 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,4 proc.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

Jak podal GUS, produkcja przemysłowa w kwietniu 2023 r. spadła o 6,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 14,8 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji o 3,5 proc. rdr i o 12,4 proc. mdm.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w kwietniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,4 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,6 proc. niższym w porównaniu z marcem br.

Wyniki produkcji przemysłowej w ocenie analityków PKO BP

Jak wskazano w komentarzu ekonomistów PKO BP do danych GUS, tegoroczny kwiecień miał o jeden dzień roboczy mniej niż przed rokiem. Dodano, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja spadła o 3,4 proc. w ujęciu rok do roku oraz o 1,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

"Spadek produkcji w kwietniu nastąpił pomimo ewidentnego ożywienia w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. Dane w tym sektorze są utajnione ze względu na tajemnicę statystyczną, jednak szacujemy, że w kwietniu produkcja wzrosła po 6 miesiącach spadków, w tym 3 miesiącach spadków dwucyfrowych, najpewniej związany z przestojem w jednej z rafinerii – stwierdzono w komentarzu PKO BP.

"W kwietniu wzrost produkcji ciągle notowały branże zorientowane eksportowo, które zyskują na odblokowaniu łańcuchów wartości dodanej – motoryzacja, produkcja maszyn i urządzeń oraz urządzeń energetycznych" – dodano w analizie PKO BP.

Jak dane GUS oceniają eksperci PIE?

Aktywność w sektorze przemysłowym będzie poprawiać się w kolejnych miesiącach; w wakacje powinna znów rosnąć - ocenił Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Głównym kołem napędowym polskiej gospodarki będą branże eksportowe - dodał.Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że taki wynik oznacza głębsze osłabienie niż w marcu (-2,9 proc.). "Jest on dużo słabszy od rynkowych prognoz, które zakładały osłabienie o 3,3 proc." - dodał Rybacki.

Jak zauważył, komentarz GUS wskazuje, że najsłabsze wyniki widoczne są w sektorze energetycznym oraz górnictwie – w obydwu przypadkach spadki przekraczały 10 proc. "Również aktywność w przetwórstwie była wyraźnie niższa niż rok temu, m.in. z uwagi na słabe wyniki producentów dóbr trwałych oraz dużo mniejszy wzrost produkcji w motoryzacji" - stwierdził analityk.

W ocenie eksperta PIE kolejne miesiące przyniosą odbicie aktywności w przemyśle - w wakacje produkcja powinna znów rosnąć. "W maju wynik mocno wesprze różnica dni roboczych. Faktycznej poprawy spodziewamy się od czerwca" - prognozuje. Dodał, że badania koniunktury wskazują na nieco lepsze oceny portfela zamówień, szczególnie eksportowych. Według niego pomoże to ponownie osiągnąć wzrost produkcji po II kwartale.

Zdaniem Rybackiego wzrost przemysłu w II połowie roku będzie jednak wyraźnie niższy niż w ubiegłych latach. "To efekt wyraźnego spadku popytu na dobra trwałe w państwach Unii Europejskiej" - stwierdził. Zaznaczył, że wyniki sektora dalej będą lepsze na tle regionu – "bieżące prognozy wskazują, że produkcja wzrośnie w 2023 r. średnio o około 2 proc.".

Jak podkreślił Rybacki, w przypadku Niemiec, Czech czy Węgier wyniki zbliżone są do zera, a na Słowacji prognozowany jest 2-proc. spadek. "Lepsze wyniki Polski to efekt inwestycji zagranicznych – skutkują one rozwijaniem nowych linii produkcyjnych w sektorze motoryzacyjnym czy np. w sektorze pomp ciepła" - podsumował analityk PIE.

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk