more_horiz
Gospodarka

Prezes Obajtek w Pradze. "Trwają rozmowy w kwestii współpracy w obszarze ropy, gazu i energetyki atomowej"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:59
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że Orlen współpracuje z Czechami w zakresie dywersyfikacji dostaw surowców. W Pradze szef Orlenu rozmawiał z czeskim ministrem przemysłu i handlu Jozefem Sikelą o współpracy energetycznej.
W Pradze szef Orlenu rozmawiał z czeskim ministrem przemysłu i handlu Jozefem Sikelą o współpracy energetycznej
W Pradze szef Orlenu rozmawiał z czeskim ministrem przemysłu i handlu Jozefem Sikelą o współpracy energetycznejFoto: Twitter/Daniel Obajtek

Po spotkaniu Daniel Obajtek wskazywał, że współpraca z czeskimi firmami jest szeroka i dotyczy wielu obszarów. W spotkaniu uczestniczył także wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Patrzymy szeroko na współpracę z czeskimi firmami i dotyczy to między innymi ropy, gazu i energetyki atomowej. I w tym własnie zakresie nasze rozmowy trwają - powiedział Obajtek podczas konferencji.  

- Naszym celem, wspólnym celem, jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej w ten sposób, aby całkowicie wyeliminować ropę rosyjską, czyli to czego dokonaliśmy już w Polsce - oświadczył Sasin.

Posłuchaj
00:23 IAR/d jo/w mk: Prezes Obajtek wskazywał, że współpraca z czeskimi firmami jest szeroka i dotyczy m.in. ropy, gazu i energetyki atomowej (IAR) Prezes Obajtek wskazywał, że współpraca z czeskimi firmami jest szeroka i dotyczy m.in. ropy, gazu i energetyki atomowej (IAR)

Przypomniał, że w Polsce bardzo ważnym elementem dywersyfikacji dostaw ropy naftowej była fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos oraz pozyskanie partnera tej transakcji - saudyjski koncern naftowy Saudfi Aramco i podpisanie z nim strategicznej umowy zapewniającej zaopatrzenie w surowiec.

Istotna jest dywersyfikacja

Sasin oświadczył, że dywersyfikacja dostaw ropy naftowej dla Czech, sprowadzanie jej z innych kierunków niż rosyjski, jak obecnie w Polsce, "to wspólne oczekiwanie" polskiego i czeskiego rządu, jak również całej społeczności międzynarodowej, która jest wstrząśnięta agresją Rosji na Ukrainę.

- Jednym z elementów tego sprzeciwu jest wyeliminowanie rosyjskich surowców energetycznych z rynku europejskiego - podkreślił Sasin. I dodał: "Będziemy nad tym pracować. To nie były rozmowy łatwe, ponieważ działamy w okresie kryzysu energetycznego, który dotknął zarówno Polskę, jak i dotyka Republikę Czeską".

Do Grupy Orlen należy czeski Orlen Unipetrol, który zarządza m.in. dwiema rafineriami, jedynymi w tym kraju - w Litvinowie i w Kralupach, a także siecią 431 stacji paliw Orlen Benzina (dane na koniec 2022 r.), które od 2021 r. przechodzą zmianę wizerunku (rebranding) pod marką Orlen. 

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA